De haardplaat Catrijp in vogelvlucht Foto circa 1925. In het midden de boerderij van Duin. rechts de Woeste Hoeve en links de R.K. Kerk. Op de plaats waar nu het zorgcentrum I loogdui non" staat en eerder bejaardenhuis Sint Jan ter Duin, stond tot circa 1959 een boerderij met een voorhuis eraan. Toen ik in de oorlog aan de overkant van de boerderij in het R.K. Verenigingsgebouw (verbrand 1963) school had was dit al een oud spulletje. Het was volgens mij een 18e eeuwse plaats. Van de weg af gezien was aan de rechter zijde het voorhuis, met daarnaast de dorsdeuren, en links daarvan twee lindebomen. De bewoners waren toen Dirk Duin en zijn zuster Sijtje Duin. Volgens overlevering van mensen die ze gekend hebben een apart stel. Dirk en Sijtje zijn nooit getrouwd en er waren dus ook geen kinderen. Dirk was van 4 maart 1884 en zijn zus van 25 april 1885 en beiden waren geboren Schoorlaars. Sijt kwam nooit op de weg. Dirk wel. I lij had daar een aantal koeien en weidde die op diverse plekken. Ook op een landje naast de boerderij "De Woeste Hoeve", de onlangs zo mooi opgeknapte boerderij! Daar stonden z'n koeien aan het zeel zo ook aan de toen bredere wegbermen van de Smccrlaan. In de hooitijd hielp Dirk ook bij andere boeren. In de oorlog was door de Duitse bezetter op het erf een strook grond met Hoogovensintels belegd om er autobussen op te kunnen zetten. Deze bussen dienden voor militair vervoer. Achter de boerderij namelijk, dus achter de R.K. begraafplaats, lag een pad omhoog (nog enigszins zichtbaar) naar enkele bunkers waar een keuken en manschappen verblijf plaatsen waren. Nadat de beide Duinen in 1956 waren overleden werd het geheel gekocht door het RK kerkbestuur. Foeragehandelaar Simon Meereboer heeft voor de sloop in de boerderij nog enige tijd een kalveren mester ij gehad. Vermeldenswaard is nog wel dat er toen zoveel vliegen waren dat tijdens de preek van pastoor men het drukker had met het verjagen van vliegen als met de preek zelf. I let was toen dat mijn vader, Willem Snip (1902-1975), daar wel kwam om "zaken" te doen en te ouwenelen. Er werd veel gelachen daar. Snip sr. zag daar toen een smerige maar wel herkenbaar antieke ijzeren Figuur 2. De Haardplaat haardplaat liggen als deksel op een afvoer putje. Wetend dat ik van oude spullen houd vroeg mijn vader of hij de plaat kon kopen. Handelaar Simon maakte de koop af op tien gulden. Dat was toen nog een aardig bedrag. Ik heb de plaat gepoetst en nu staat hij alweer jaren in onze woonkamer. Op deze plaat staat een bijbclvoorstelling van Ruth die aren zoekt op de akker nadat het koren geoogst is. Dit sprak mij wel aan omdat ik dit aren zoeken in de oorlog met mijn vader ook nog gedaan heb. Dit was aan de Ruigeweg in de Zijpe. Op de fiets met antiplof banden (deze waren gemaakt van stroken oude autobanden). Nadat de boerderij waar de Duinen eertijds woonden was Figuur Cultuur-historische Vereniging Scoro\i.o maart 2010

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2010 | | pagina 14