Henk Snip herinnert zich van vroeger nog een aantal wetenswaardigheden rond de familie Duin die ooit woonde op de plek waar nu zorgcentrum "Hoogduinen" staat. De titel van dit artikel verwijst naar een haardplaat, nu staand in de schouw van de schrijver. In de boerderij van de Duinen diende deze als deksel van een afvoerputje. Al schrijvend herinnerde hij zich nog veel meer. Het staat op de volgende pagina. Ji&jlrfAH Oisilam mmc door gebruik te maken van een blauwe vlag die op de seinpaal of op een molenwiek geplaatst was. Bij donker gebeurde dit door kaarsen en later carbidlampen, nog later werd dit door een gloeilamp weergegeven. Aldus dit artikel. In de wat latere tijd, na de oorlog, werd het sein Peil gegeven vanaf de molen van de Sluispolder onder Koedijk. In de polder Oudburg was daar toen geen voorziening (seinpaal) meer voor. Ook dit stopte en waarna de moderne tijd zijn intrede deed. Waar deze manier van seinen in Noord-Holland al deels einde zestiger jaren buiten bedrijf gesteld werd moest Bets de Vet de gloeilamp soms nog aandoen bij hoog peil in het Noordhol- landsch Kanaal. De seinpaal bij de plaats waar voorheen de Aagtdorpermolen stond is mede dankzij raad en college van Schoorl, waarin indertijd Lautenbach (oud- voorzittcr Scoronlo) en Alphons Leysen zaten, behouden gebleven. Deze seinpeil is een provinciaal monument! Boven Peil komt nu redelijker wijze niet meer voor. Het gemaal de Heisdeur bij Den Helder - gereedgekomen in 1973 - kan het peil van de Schermer boezem voldoende laag houden om het permanent kunnen lozen op het Noordhollandsch Kanaal mogelijk te maken. De blauw gekleurde seinvlag is nu allang geschiedenis en spoorloos. Piet Dekker heeft deze nog zien liggen in het oude gemaal toen ze al lang niet meer nodig was. Alhoewel spoorloos, het kan natuurlijk zijn dat van de blauwe stof een broekje genaaid is voor de polderjongens. Naschrift Omdat ter plekke uit niets blijkt wat de functie van genoemde seinpaal was, zou het de Provincie sieren hier iets aan te doen door middel van een voorlichtingsbord. Te meer omdat als je over het Rekerepad en de Hvendijk loopt je langs dit gemaal loopt. Je kunt je dan af vragen waarom deze metershoge paal daar staat. Dit wandelpad wordt ook nog beheerd door een Provinciale instantie, namelijk het Landschap Noord-Holland. Overigens: ook de Hvendijk is sinds 2005 een provinciaal monument. Mocht u na lezing van dit artikel nog opmerkingen hebben van wat voor aard dan ook, neem dan contact op met de redactie. In een volgend nummer kan dan hieraan aandacht besteed worden. BRONNEN EN INFORMATIE: M.S. Modder. De Molenpost, 6e jaargang nr. 4-1979. Maalboek van het gemaal, nu in het archief van Scoronlo. joop en Tini Muelink, auteurs van Oude woonsteden in Schoorl. G. de Vries, De zeeweringen en waterschappen van Noord-Holland. Uitgaven van 1864 en 1894. Topografische kaart Schoorl. Verkend in 1877, gedeeltelijk herzien in 1908. Schaal 1: 25.000 Klaas van Lienen, Seinpalen langs het Noordhollands Kanaal, Tijdschrift Scoronlo nummer 2, maart 1990. (Met dank aan Piet Dekker en mevr. de Vet-Swaan.) ra//77 Rob Bokr Cultuur-historische Verenicinc Scoronlo maart 2010

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2010 | | pagina 13