Oude woonsteden in Schoorl 'f™ yrc a jn I faJm> A Tutu 'cm -j^Sro/W^) ^ArcAfeytdoj Over Schoorl het dikste boek ooit schrijven. Dit deden Joop en Tini Muelink. In de winter van het vorige jaar gaf uitgeve rij Pirola hun boek uit. Er moest veel voor opzij gezet worden. Vooral het laatste jaar was hard werken, ordenen en schrijven en overleg met de uitgever. Sindsdien hebben Joop en Tini veel bijeenkomsten in de regio gehouden. Het begon met de presentatie van het boek op 19 november 2007. Daarna is er in kranten gepubliceerd, er zijn lezingen gegeven, kortom nu weet iedereen van het bestaan van dit boek af. Het boek beoogt primair een overzicht te geven van alle wat oudere huizen die, als het meezat, al vanaf 1632, tot ruwweg in 1970/1980 in Schoorl en Schoorldam staan of gestaan hebben. Het is mij overigens niet duidelijk geworden wat de criteria precies waren om bepaalde wat recentere huizen niet in het boek op te nemen. Van de wel genoemde huizen wordt de eigenaar (niet per se de bewoner) genoemd. De grote prestatie is geleverd doordat nagegaan is, van vroeger naar nu, vanaf dezelfde plek, wie de opvolgende eigenaren waren. Een heidense klus. Het Kadaster over Schoorl bestaat pas sinds 1832. Voor die tijd zei men: "het huis belend aan" naast), en dan werden de buren vermeld. Een grote vertaalslag na veel uitzoekwerk uit vele bronnen, was nodig om vroeger en nu aan elkaar te plakken. Zo'n tien jaar heeft het schrijversechtpaar aan deze klus gewerkt. Vele archieven maar vooral het Re gionaal Archief aan de Hertog Aalbrechtwcg in Alkmaar hebben ze bezocht. Uiteraard was hulp van het kadaster onontbeerlijk. Er ligt nu een fantastisch naslagwerk voor in ieder geval de in geschiedenis geïnteres seerden. Maar ook de huidige bewoners van oudere Schoorlse huizen kunnen nu zien wie er voorheen eigenaar was! Voor veel anderen is het misschien een dorre opsomming van feiten. Toch is dit niet waar. De eerste helft van het boek geeft juist een heel levendig en voor velen ook nu nog herkenbaar deel van Schoorl weer. Ook ge woon mooie verhalen. "Moord in het Dennenlaantje" heet het hoofdstuk dat voor mijzelf wel zeer herkenbaar was omdat hieruit bleek dat een directe voorouder van mijn vrouw, Jan Borst en zijn vrouw Jannetje Kooter, in 1798 getuigen waren van het vinden van het lijk van Maart je Stam in een huis in het Dennelaantje. En en passant werd door het proces-verbaal te citeren ook duidelijk waar Jan Borst en zijn vrouw aan de Voorweg gewoond hadden. En dat hij geen eigenaar van het huis was bleek dan weer uit het tweede deel van het boek. Een deel van de omvangrijke kennis van Joop en Tini is opgeschreven. Maar ik denk dat ze nog wel bezig blijven met het Schoorlse. Een hobby kun je niet zo maar beëindigen en wie weet komt daar nog wat van. Misschien overbodig te zeggen, maar het boek is nog te verkrij gen bij boekhandel Leijsen. Rob Boek 'mme ibdi/e Oi&dom /s V Cultuur historische Vereniging Scoronlo december 200s T&'

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2008 | | pagina 20