werd vanaf het raadhuis voor het verzamelde publiek de nieu we grondwet voorgelezen. In dezelfde vergadering werd de lijst van kiesgerechtigden opge maakt. In het additionele artikel VIII van de grondwet werd bepaald dat de heerlijke rechten tot aanstelling en voordracht in N.J. Out overheidsfuncties zonder enige vergoeding waren afgeschaft. Aldus kwam aan de benoeming van burgemeester Peeck in 1849 geen van Foreest meer te pas. De grondwet bepaalde verder dat er een gemeentewet zou komen. Deze is in 1851 tot stand gekomen. De gemeenteraad kwam aan het hoofd van de gemeente te staan en werd gekozen door de kiesgerechtig de inwoners. Zijn vergaderingen waren openbaar. Het dagelijks bestuur van de gemeente werd gevormd door burgemeester en wethouders tezamen, van wie de gemeentestukken voortaan uitgingen. De functieaanduiding wethou der was ontleend aan het oud vaderlands bestel en staat in verband met de rechtsprekende en wetgevende bevoegdheden die de gemeentebestuurders in dat bestel hadden. De benoe ming van de burgemeester bleef aan de koning met de traditio nele termijn van zes jaar, het geen tot heden zo gebleven is. Op 1 oktober 1851 kwam de gekozen gemeenteraad voor het eerst bijeen. Zitting hadden Johannes Cornelis Peeck, Cornelis Gutker, Cornelis Kager, Klaas Kruijver, Jan Duin, Jan Bas en Jacob van Essen. Deze perso nen hadden ook in 1846 zitting in de raad met dien verstande dat de plaats van Jan Bas toen werd ingenomen door A. Dalenberg. Op 23 oktober 1851 was de wethoudersverkiezing en gekozen werden oud burge meester Gutker en Cornelis Kager. Het is duidelijk dat zich in Schoorl geen revolutionnaire toestanden voordeden. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo december 2007 ENIGE BRONNEN A.S.de Blecourt: Heerlijkheden en heerlijke rechten. Tijdschrift voor rechtsgeschiedenis 1918 1921; M. A. V. Koeken: Van stads- en plattelandsbestuur naar gemeente bestuur. 1973 Regionaal Archief Alkmaar: Secretariearchief gemeente Schoorl: Notulen van de gemeenteraad 1831 - 1849. 1851 - 1866; Ingekomen.stukken 1847-1850; 1851-1854; Gemeenterekening jaar 1840; Familiearchief van Foreest. inv. nrs. 636. 637 en 638;

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 9