+Bcr$ De financieel - economische toestand Verandering 77 j'n ra/mi fi\. ifcrtiï rrfi*' Si4r*Aeentfw neijtifhi Oi&d/Jm 'Tn*\I.ymmeiJ// vlek voor in de gemeente geschiedenis van Schoorl. Van september 1849 tot 1 oktober 1851 ontbreken raadsnotulen. Vermoedelijk heeft zich een probleem voorgedaan met betrekking tot de gemeentese cretaris H. van Vladeracken. Deze was reeds sedert 1817 in functie. Hij was niet in Schoorl woonachtig maar in Bergen. In Bergense publicaties wordt hij ook aangeduid als jonkheer van Vladeracken. De notulen wer den per 1 oktober 1851 hervat, doch werden enige malen door een wethouder en niet door de secretaris getekend. J.C. Peeck blijkt dan als burgemeester te fungeren. Op 24 november komt aan de orde de benoeming van een gemeentesecretaris. Er zijn twee sollicitanten H. van Vladeracken en de bur gemeester. Buiten aanwezigheid van de sollicitanten werd be raadslaagd. Gekozen wordt bur gemeester Peeck, die voortaan optreedt als burgemeester - secretaris. Overwogen werd dat het in het belang van de inwo ners was dat de secretaris in Schoorl woonachtig zou zijn. Uit de ingekomen stukken van de gemeente blijkt nog van een circulaire van Gedeputeerde Staten van Noord - Holland d.d. 12 september 1849 waarin gesteld werd dat per eind 1849 de ambtstermijn van alle burge meesters ten plattelande in Noord - Holland afliep. Verzocht werd om een staat van candida- ten toe te zenden aan de gou verneur. Daaruit kan afgeleid worden dat J.C. Peeck per 1 Januari 1850 burgemeester is geworden. In het archief van de gemeente bevindt zich geen benoemingsbesluit. J.C. Peeck was reeds in 1845 benoemd tot lid van de gemeenteraad en had zich kennelijk bewezen. In deze beschikken we over een goede waarnemer in de persoon van de schrijver Nicolaas Beets. Deze was getrouwd met een dochter van de eerder genoem de mevrouw van Foreest - van der Palm. Hij schreef in 1841 het verhaal Teun de Jager, dat zich in Schoorl afspeelt en een aantal waarnemingen omtrent het dorp bevat. Hij bestempelt Schoorl als armelijk. Hij beschrijft dat zich langs de kronkelende zandweg naar Bergen de kleine stulpjes van de bewoners vertonen, aan de westzijde niet zelden half in het duin begraven. Het dorp kende vele graanakkers waar gort geoogst werd, die tot de ver maardheden der Alkmaarse markt behoorde. Mevrouw van Foreest wordt in het verhaal vermeld als ambachtsvrouwe van Schoorl en Teun de Jager ging met haar zonen op jacht. Dit is mogelijk een positie waar in Beets zich zelf bevonden heeft. Hij blijkt de grens tussen het jachtgebied van de heer van Bergen en van de ambachts vrouwe van Schoorl goed te kennen. De laatste bezat ter plaatse het heerlijk jachtrecht. De eerste helft van de 19e eeuw was in Holland geen peri ode van welvaart, maar Schoorl moet onder het gemiddelde welvaartspeil gebleven zijn. Het dorp telde in 1840 onge veer 1000 inwoners en dat getal was groeiende. De verbindingen met de buitenwereld waren bescheiden. In 1848 werd naar aanleiding van een missive van de gouverneur der provincie door de raad besloten dat er viermaal per week een bode naar het postkantoor te Alkmaar zou gaan om daar de brieven post af te leveren en op te halen. Dit tegen een vergoeding van f 50,- per jaar. Ook de gemeentelijke finan ciën waren aan de bescheiden kant. Aan plaatselijke belastin gen werd in 1840 een bedrag van f 1339.- geheven. Daar kwa men nog inkomsten bij uit de verhuring van stukjes land en ander onroerend goed. Onder dit laatste de opbrengst uit ver huring van de korenmolen ten bedrage van f 200,- De huurder daarvan was het raadslid Jacob van Essen, die in 1848 een stevig debat voerde met zijn mede raadsleden, toen de huur ver hoogd werd naar f 325.-. Een andere belangrijke inkomsten- post was de halve pachtop- brengst van de zandmennerij te Hargen ten bedrage van f 988.-. AI deze inkomsten maakten uit gaven tot een bedrag van f3102,25 mogelijk. De Schoorlse armoede komt tot uitdrukking in de belangrijkste uitgavenpost ad f 600,- ten behoeve van de armenzorg. Nog een andere belangrijke post was het salaris van de twee onderwijzers ten bedrage van f 575.-. Zij waren de bestbetaalde gemeentefunctio narissen, maar moesten uit hun salaris wel de vergoeding aan de hulponderwijzers betalen die hen bijstonden. Buiten de onderwijzers kende de gemeen te nog vier functionarissen en wel: burgemeester, secretaris, ontvanger en veldwachter met respectievelijk jaarsalarissen van f 275,-, f 200,-, f 144,- en f 110.-. Voor het overige waren er slechts kleinere incidentele uitgaven. De functies van burge meester, secretaris en ontvanger leverden geen dagvullende werkzaamheden op en werden vooral in de respectieve woon huizen verricht. In 1851 werden de functies van burgemeester en secretaris in een persoon verenigd. Dit kwam ten platte lande veel voor. 1848 was een Europees revolu tiejaar. In het Koninkrijk der Nederlanden heerste geen revo lutie, maar men was wel danig onder de indruk. In hoog tempo werd een liberale grondwet opgesteld en aangenomen. Het belang van de verandering ging niet stil aan Schoorl voorbij. De nieuwe grondwet werd er plech tig afgekondigd. Op 3 november 1848 kwam de gemeenteraad daarvoor bijeen. Op last van het gemeente bestuur werd om half twaalf de kerkklok geluid. Om twaalf uur Cultuur-historische Vereniging Scoronlo december 2007 ^1.' - 'Crn Bij onderschrift pagina 6: De brief waarbij de gouverneur van Noord-Holland de benoemingsakte van burgemeester Gutker ter kennis neming aanbiedt aan de eigenaresse van de heerlijkheid Schoorl

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 8