Schoorl onder burgemeester Gutker (1840 -1850) +Ser$ Schoorl heeft in de 19e eeuw steeds een burgemeester Peeck gekend met uitzondering van de periode 1840 -1850, toen Comelis Gutker als burgemeester fungeerde. In zekere zin was die periode het einde van een tijdvak. De koningen Willem I en Willem II regeerden vrij autoritair totdat daar in het revolutiejaar 1848 een eind aan kwam. Hoe dit op rijksniveau verliep is veelbeschreven, maar de situatie op het platteland is minder bekend. Hieronder een beschrijving van het bestuur op het platteland vooral aan de hand van de situatie in Schoorl. Het Gutker - tijdperk wordt wat overschreden om ook de belangrijke veranderingen van 1851 mee te nemen. De inrichting van het gemeentebestuur u jn Ito/a,mm "n ttv. tfutMi Met hi Otstrnm 7s mmc Volgens het notulenboek van de Schoorlse gemeenteraad verga derde op 24 februari 1840 de commissie tot repartitie van de personele omslag (vaststelling van de belastingaanslagen) onder leiding van burgemeester J. Peeck. Op 30 maart vergader de de gemeenteraad onder lei ding van de eerste assesor (later wethouder genoemd). Medegedeeld werd dat de bur gemeester daags tevoren te 11 uur was overleden. Zijn heen gaan werd erg betreurd. Uit het beprokene volgt dat men graag weer een lid van de familie Peeck als burgemeester zou zien, doch de oudste zoon was pas 17 jaar. De mogelijkheid werd geopperd dat de tweede assesor C. Gutker voorlopig als interim op zou treden. Wanneer dit niet mogelijk zou zijn, zou Gutker rechtstreeks naar het ambt kunnen solliciteren. Besloten werd een delegatie af te vaardigen naar de douairière van Foreest - van der Palm te Heiloo, eigenaresse van de heerlijkheid Schoorl, om het een en ander te bespreken. Deze stap lag voor de hand, aange zien de douairière (adellijke weduwe) volgens de geldende regelingen het recht had om bij de koning een voordracht voor een burgemeester te doen. Over het resultaat van de bespreking te Heiloo is in de gemeenteraad geen verslag gedaan, althans is daarvan niets genotuleerd. Het resultaat was kennelijk succesvol. Reeds op 6 april 1840 kwam een missive (officieel schrijven) binnen van de staatsraad- gouverneur van Noord - Holland, inhoudende dat Cornelis Gutker d.d. 1 april 1840 benoemd was tot waarne mend burgemeester. Vervolgens kwam er opnieuw een missive van de gouverneur binnen met daarbij een extract uit een Koninklijk Besluit van 24 augus tus 1840, houdende de benoe ming van Cornelis Gutker tot burgemeester van Schoorl. In het gemeentearchief is het extract niet aanwezig, maar in het familiearchief van Foreest is wel een extract van het Koninklijk Besluit aanwezig, door de minister van binnen landse zaken toegezonden aan de douairière van Foreest. Burgemeester Gutker was een machtig man. De destijds gel dende regelingen gaven hem grote bevoegdheden. Die rege lingen berustten op de grond wet van 1815 en op een rege ringsreglement van 1816, gewijzigd in 1825. Het regeringsreglement droeg de inrichting van de gemeente besturen op aan de provincies, maar gaf al wel enige aanwijzin gen. Deze verschilden voor ste den en plattelandsgemeenten. Voor de laatste was er weer een verschil tussen gemeenten die wel en die niet heerlijkheden Cultuur-historische Vereniging Scoronlo december 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 4