Van de redactie Oct SUeeA ncij'/gAi Qisdom mme Hierbij ontvangt u nummer 32 van Scoronlo. Helaas moet u het zonder de vertrouwde afbeel ding op de achterkant doen. De Rabobank Schoorl - en we ver tellen beslist geen nieuws - is opgegaan in de Rabobank Noord-Kennemerland. We val len bij haar hernieuwde afwe gingen verenigingen en maat schappelijke organisaties te ondersteunen buiten de door haar opgestelde zo genoemde profielschets. Wat de werkelijke overwegingen waren om voor de cultuurhistorische vereniging niet meer op te treden als spon sor (ongeveer 350 euro per jaar) blijft uiteraard verborgen in de schoot van de bank, maar het zal te maken hebben met schaalvergroting. En, dat leert de jongste geschiedenis, bij schaalvergroting leggen mens en vereniging minder gewicht in de schaal. Het past ons echter wel de Rabobank Schoorl en in haar degene die daar deel van hebben uitgemaakt, dank te zeggen voor de belangenloze jarenlange financiële ondersteu ning. En vanaf deze plaats bie den wij degene die de geschie denis van deze vestiging ooit wil vastleggen een belangstellend forum in het vooruitzicht. De ontwikkeling in onze samen leving, waarvan die schaalver groting maar een klein onder deeltje is, vindt plaats in de vorm van een totale dagelijkse werkelijkheid. Een werkelijk heid die zo is omdat we onze cultuur op deze manier subjectief en gevoelsmatig als zodanig laten ontstaan, laten ontrollen. Zonder overdrij ving kunnen we stellen dat heden onze hoogste waarden en normen praktisch en materieel van aard zijn en verbonden met massacommunicatie, massamo biliteit, massaproductie en mas saconsumptie van energie. De beweging naar deze vier pijlers van onze huidige samenleving is in gang gezet rond het mid den van de negentiende eeuw. Het artikel van Nic Out in dit nummer - het tijdperk van bur gemeester Gutker 1840 -1850 - zou met die wetenschap en dat besef gelezen moeten worden. Het wordt zelfs fascinerend indien u het verbindt met het lezen van het onlangs verkozen beste historische boek van 2007 "Een nieuwe wereld" van Auke van der Woude. Een van de recensenten van het boek stelt dat ergens rond 1850 Nederland ontwaakt uit een diepe slaap en de tijdgenoot die dan leefde een ongekend nieuwe wereld zag opdoemen. Snippers zijn het lezer, snippers die u in dit blad aangereikt wor den, snippers om verbanden te leggen tussen de lopende wer kelijkheid en de beweging die tot die werkelijkheid heeft geleid. Vroeger waren er heel veel smaken op het gebied van fruit. Het verhaal van mevrouw Feeke-van Lienen getuigt daar van. Maar niet alleen dat. Het verhaal geeft ook een snipper naar de traditie van het vernoe men, van het hanteren van sym boliek. In de beweging naar de massaproductie zien we in een ander artikel waarvan het mate riaal is aangeleverd door Henk Snip, de prille stappen gezet op het gebied van de huidige pluimvee-industrie. We proeven al het marktdenken in de vraag hoe het product toerist te laten consumeren in de opmerking waarom niet de slachtkuikens te slijten aan de rijkere badgast te Bergen aan Zee. En in de bewe ging naar de huidige massa communicatie van Ipod en internet, kunnen we niet zonder componisten, waarvan Dirk Schafer er een was en in wiens leven alhier Rob Boer is gedo ken. Zo heeft u nimmer gedacht toen u door de Slotlaan liep. Maar na het lezen van dit blad en het lezen van dat boek ver laat u uw gangbare gedachte gang en vraagt u zich af in die laan, hetzij lopende hetzij fiet sende: waar ging het ook alweer over. We verwelkomen de bijdrage van Gerard Kramer. Hij schetst levens van inwoners van de voormalige gemeente Schoorl in het blad Schakels en in het mededelingenblad van wat nu heet de Protestantse gemeente te Schoorl, Groet en Camperduin en nu ook in ons blad. In dit nummer een weergave van zijn gesprek met onze plaatsgenoot Arie Zwagerman. En wie weet, komt u ook nog eens aan de beurt. Veel leesplezier gewenst. De redactie Cultuur-historische Vereniging Scoronlo december 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 2