Zomertijd in Groet Je kunt er over redetwisten of het wel zo zinvol is over sommi ge onderwerpen in de gemeen teraad te delibereren. Het leek mij in ieder geval niet nuttig dat het feit dat de zomertijd of de werkelijke tijd aangegeven werd op de kerktoren van Groet een discussiepunt in een raadsver gadering van juni 1929 was.Toch was er wel degelijk een beslis sing van de overheid nodig: zij bepaalde de tijd op de openbare uurwerken dus ook van de Groeter kerk. Mocht je denken dat zomertijd een naoorlogse uitvinding is dan is het goed te bedenken dat in Nederland al in 1916 de zomertijd ingevoerd is maar dat deze in 1947 afge schaft werd. In 1977 vond men uit oogpunt van energiebespa ring herinvoering een noodzaak. De oliecrisis en de autoloze zon dag hadden we een paar jaar daarvoor gehad en er moest dus actie genomen worden. Misschien had de afschaffing in 1947 er wel mee te maken dat het vee met de kunstmatige omschakeling van het uur niet om kan gaan. Zo zullen koeien niet vroeger opstaan. Maar goed, in Schoorl was er discussie in de gemeenteraad over de aan te geven tijd van de Groeter kerk! De tijd van de kerktoren van Schoorl kwam niet ter sprake. Of was deze misschien stuk? De gemeenteraad bepaalt de tijd. De rijksoverheid speelt ook een sturende rol en natuurlijk heeft de bevolking een mening. Raadslid Schermer vond het maar vreemd dat de Groeter klok die steeds de oude tijd aan gaf, in ieder geval de laatste drie jaar, nu de nieuwe (lees: zomer tijd) aangaf. Wat nu? Uit een schrijven van de minis ter bleek dat de wettelijke tijd, dus de zomertijd, gebruikt moet worden. Raadslid Duin vond dit maar niets en bepleitte de zomertijd niet in te voeren. Immers, de laatste drie jaren had men dit ook niet nodig gevonden. Raadslid Kaag zei dat ook in de Zijpe de oude tijd op de gemecnteklok werd aangegeven. Raadslid Gutter, persoonlijk geen voorstander van de zomer tijd, vond toch dat de zomertijd gepresenteerd moest worden. De meerderheid was dus voor het bijhouden van de juiste tijd op het Groeter uurwerk. Ook de VW Groet-Camperduin mengde zich in de discussie en er circuleerde een lijst waarin de bevolking aangaf voorstan der van het aangeven van de zomertijd te zijn. Hoewel raads lid Kaag vond dat zo'n lijst eigenlijk niets voorstelde hakte B&W de knoop door door voor de nieuwe tijd te zijn. Of dit nu extra werk betekende voor de klokopwindster mevrouw Kok- de Jager vertelt het verhaal niet. Overigens is het tot op de dag van vandaag zo dat de gemeen te over de kerktoren gaat. De heer C. van Duin wist te vertel len dat dit al zeer lang zo was en dat dit voortkwam uit het feit dat kerktorens en wat daar mee samen hing gebruikt konden worden voor andere dan puur kerkelijke zaken. Rob Boer Bron: Raadsnotulen gemeente Schoorl Cultuur-historische Verenicing Scoronlo december 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 19