De Duitsers zaten met de joden in hun maag, of liever met ons, want dat was de bedoeling niet geweest dat de joden in zo'n mooi nieuw kamp kwamen te zitten. Langzamerhand vernamen wij uit de brieven van thuis dat de joden aan een grote ver volging werden onderworpen. Dat bracht een grote domper in de stemming. Die stemming werd nog grimmiger toen de kampcommandant ons kwam vertellen dat verschillende van onze collega's door een militaire rechtbank waren veroordeeld. Ze hadden geprobeerd lan dingsterreinen uit te zoeken waar de Engelsen zouden kun nen landen indien het plan voor een invasie zou zijn uitgewerkt. De straffen die door de militaire rechtbank werden opgelegd waren niet mis. Enkelen kregen de kogel. Waarom wij daar in Schoorl zaten werd ons op een mid dag duidelijk gemaakt door de kampcommandant. Wij waren toen al een maand in het kamp. Hij vertelde ons dat een groep officieren bezig was geweest om in Holland afgelegen gebie den te onderzoeken naar de mogelijkheid voor de Engelsen om daar te landen. Het hoofd van de radiodienst van de KLM, de heer Strijkers had zich beschikbaar gesteld om even tuele berichten via de radio aan Engeland door te geven. Strijkers werd veroordeeld tot een van de ergste strafkampen in Duitsland. Hij overleefde het kamp en kwam na de oorlog weer terug in dienst van de KLM. Nadat de kampcomman dant ons dit verteld had werden we onmiddellijk vrijgelaten. We mochten naar huis. De kok had een café niet ver van het kamp. Daar gingen we eerst naar toe om via een ste vige borrel afscheid van onze chefkok te nemen. Een goed jaar later hoorden wij dat hij door de Duitsers was opgepakt en naar een der ergste kampen was gebracht. Ik hoop van harte dat hij dat heeft overleefd. Thuis werd ik met open armen ontvangen. "Nu ga je nooit meer weg," zei mijn vrouw, "we zoeken een schuilplaats voor je waarin je weg kunt kruipen." Maar mijn studie dan? Ik stond vlak voor mijn doctoraal exa men geneeskunde. En waar moest ik wegkruipen? Rechts van ons woonde een Duitser en links van ons een NSB-er. Noem je huis dan maar een veilige schuilplaats. De Duitsers lieten ons twee jaar met rust. Die rust werd plotse ling verstoord door een bericht in alle kranten dat alle officieren en reserve officieren van het Nederlandse leger zich moesten melden om te worden opgeno men in krijgsgevangenenkam pen. Bovendien volgde daarop een oproep dat de studenten een zogenaamde loyaliteitsver klaring moesten tekenen. Als je deze niet tekende mocht je niet meer studeren. Wat moest ik doen? Ik had allang alle mogelijkheden onderzocht. Ook de mogelijk heid om mij naar Portugal te begeven, waar de KLM nog een lijn onderhield van Lissabon naar Bristol. Maar mijn vrouw wilde niet dat ik haar alleen liet met de kinderen. Bovendien begonnen in die tijd de zware bombardementen op Duitsland, ook vlak bij Limburg, zodat de nachten beangstigend onveilig waren. Op een nacht kwam een groot aantal bombardements vliegtuigen weer overgevlogen naar Duitsland. Ook zat die loy aliteitsverklaring mij erg dwars. Ik wilde niet tekenen en moest dus mijn studie vaarwel zeggen. Of een andere weg zien te vinden. J.H. Frenken ILLUSTRATIES: Boekomslag Albert Boer: Wil de Bie. De overige foto's zijn afkomstig van Wil Janssen Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 9