Van de redactie Inhoud Nummer 31 is een volumineus nummer geworden. Ik denk dat het ook heel goed is om er eens voor te gaan zitten. En dan lezen! Het bestaat uit drie grote maar heel uiteen lopende artikelen. Ik noem, in willekeurige volgorde als eerste een genealogische bijdrage. Joop Muelink heeft een aantal jaren geleden de rubriek "Van wie ben je derien" geschreven. Hierin stonden genealogische bijdragen van diverse Schoorlse families. Toen werd het een aantal jaren stil en dan nu dit artikel geschreven door Truus de Vries. Ze schrijft over de familie Mink, uit Noord-Brabant afkomstig en via Terschelling in Warmenhuizen beland. Vanuit Warmenhuizen bedaarde er een aantal Minken in Schoorl waar afstammelingen tot op de dag van vandaag nog wonen. Het is een hele uitzoekerij geweest. En eigenlijk ben je nooit klaar. Steeds vind je weer wat. Er moest veel archiefwerk worden verricht. Je krijgt je informatie namelijk niet op een presen teerblaadje. Het resultaat mag er zijn. Het goede van dit artikel is dat op heldere wijze beschre ven wordt hoe het leven er vroe ger aan toe ging. Het leven was niet altijd even gemakkelijk. Het was vaak zwaar en er was veel armoede in die tijd. Een heel ander onderwerp is een deel van het grote oeuvre van wijlen Piet Bijl. Fantastisch wat hij allemaal opgeschreven heeft voor het nageslacht. Wie zou dit nu nog kunnen? Zo gedetailleerd, zoveel woningen en namen worden genoemd. Je zou haast zeggen: "niemand wordt overgeslagen". Piet beschrijft in dit artikel een bepaalde periode, namelijk de dertiger jaren van de vorige eeuw. Dank aan de familie Bijl van wie we dit deel, dat over Catrijp handelt, mochten plaat sen. Piet Bijl herinnerde zich ook veel humor. Ook dit schreef hij op. Zoals een oom van hem die een lot uit de loterij over nam omdat de oorspronkelijke koper het te veel geld vond kosten. U begrijpt het al. Op dit lot viel een goede prijs. Leest u het maar na! Piet behoorde tot onze vaste schrijvers. En mis schien wel de meest vruchtbare. Ik denk dat het meeste van zijn werk door ons gepubliceerd is. Een woord van dank past ook hier voor de heer Piet Louter die bij de foto's de juiste locatie wist. Verder is in dit nummer is een artikel opgenomen van de heer J.H. Frenken. Hij was een der eersten die in Kamp Schoorl opgesloten werd. Hij heeft zijn oorlogservaringen opgeschre ven. Een groot deel daarvan is door zijn kampervaring in Schoorl gevormd. Hij schetst het gemak waarmee de bezetter iemand opsloot. Maar ook dat in de beginjaren van de oorlog het leed maar heel betrekkelijk was als je dit vergelijkt met wat nog ging komen. En dan natuurlijk de slechte behandeling van de joden. Hij heeft de eerste joden zien komen. De heer Frenken is niet meer onder ons maar zijn nabestaanden hebben gelukkig toestemming verleend om deze ervaringen in ons blad te plaat sen. Hij wordt niet genoemd in de recent verschenen heruitgave van het boek dat Albert Boer in 1991 schreef over dit interneringskamp. Dit stuk kun je dus als een aanvulling op het boek van Boer zien. Een beschrijving met eigen woor den. Boer nam indertijd 110 interviews af en schreef ze op. Uitgeverij Conserve heeft er een mooie uitgave van gemaakt. Op de plek waar indertijd dit kamp stond is nu "Het Zandspoor", het bezoekerscentrum van Staatsbosbeheer voor onze regio. Nog een aanvulling is de in deze periodiek opgenomen bijdrage van het Comité Kamp Schoorl. Haar doelstellingen worden hierin duidelijk verwoord. Van de redactie 1 Van de bestuurstafel Over het Comité Kamp Schoorl 2 Het Kamp Schoorl 3-4-5-6 Familie Mink in Schoorl 7 - 8-9-10-11-12-13 Catrijp in de dertiger jaren 14 - 28 Cultuur-historische Vereniging Scoronlo mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 3