want moeder Ma kan dan voor de kinderen en zichzelf iets kopen wat men al zo lang had willen hebben. Aan het einde van de Koningsweg woonde Sijfert de Moei, een man met een groot koppel kippen en een heel kleine vrouw. Het gaas om het kippenhok liep tot aan 't Achterpad. Goed zichtbaar vanaf het Achterpad was een bord in 't hok waarop stond: 'Hier liggen voetangels en klemmen'. Wij als schooljon gens zouden voor geen geld ter wereld het hok binnengaan, want we waren er vast van over tuigd dat het waarheid was, wat er op dat bordje stond. Sijf had een vrouw van goede komaf. Ze droeg n.l. het zogenaamde 'gou den ijzer' (zie eerder mevr. Polle - Louwe) en ze zat op de voor ste rij banken in de kerk. Na de Moei heeft Jan van der Veer vele jaren in dat huis gewoond. Dat was het laatste huis aan de noordkant van de Koningsweg. Terugkerende was aan de zuid zijde op de hoek Koningsweg Achterpad een huisje, toen nog heel klein, dat bewoond werd door het echtpaar Beemsterboer. Dit echtpaar had 1 kind Jan die vele jaren bij de buiten dienst van het Gasbedrijf heeft gewerkt. Thans bewoond door een kleinzoon en naamgenoot ('Groot Zat'). Het Achterpad zelf bood in die tijd een zeer weidse aanblik want er stond welgeteld maar 1 woning. Helemaal aan 't einde waar het grasland begint was een piepklein huisje. Daar vestigde het pas getrouwde paar Maarten Tamis en Catrien Appelman zich en zijn ook hun eerste kinderen hier geboren. Om nu, terugkerende op de Koningsweg met z'n mooie naam niet de indruk te krijgen dat er alleen kleine huisjes staan, zien we 'Brigitta' een roy aal gebouwde woning, waarin pension gehouden werd. Daar woonde het echtpaar Dirk Duin. Omdat er 5 mensen dezelfde voornaam hadden was het in de wandeling Dirk van Brigitta, Dirk de wiek (v.d. korenmolen) Dirk van Sijt (bij de pastorie) Dirk Duin, het raadslid en Dirk snor, de boswachter. Achter Brigitta stond een kapberg waarin de koeien van Dirk 's winters vertoefden, 's Zomers graasden die op de plek waar thans 'De Blinkerd' aan veel Schoorlaars ontspanning biedt. Voor de kapberg van Duin stond een heel klein huisje 'Vita Nova' daar woonde toen een 'kluize naar' in, Niek Jonker, een klein manneke met een 'hoge rug'. Niek had een bescheiden nering van mollenvellen en lamme- renhuidjes, paardenstaarten en kippen voor de slacht. Ook haalde hij 4 x per jaar vuilnis op met paard en kar in de gehele gemeente Schoorl. Wie mocht denken dat hij zwaar gebukt ging onder z'n lichamelijk han dicap heeft het mis. Hij kon het goed vertellen en was een graag geziene gast in café 'De Bonte Koe'. Daar was hij dan met zijn gladde tong het vrolijke middel punt en de gevierde man onder de stamgasten. Hij dronk met genoegen een glaasje mee met iedereen, maar was ondertussen wel zo slim dat de eigen knip dicht bleef. Weer terug naar de Heereweg. Op de hoek Heereweg Koningsweg stond toen een lang huis waarin een vrij grote winkel en het woongedeelte. Hier woonde het echtpaar Joh. Louter en Cat. van Baar. Achter het huis stond een kapberg die dienst deed als garage en pak huis. Naast de winkel stond een compleet huis, dat tot de nok toe gevuld was met klompen. Er werden toen zoveel klompen verkocht dat die zich in een apart gebouw bevonden. In de eigenlijke winkel, met uiteraard kruidenierswaren, was ook een uitgebreide collectie potten en pannen, galanterie, lepels, vor ken, messen en al dat gedoe. Men had een druk bedrijf. Z'n beide zussen Anna en Betje zoals eerder beschreven bij moeder wonende, waren dagelijks in de winkel als ver koopsters. Met nog minstens 1 knecht en soms 2 kon Louter gerekend worden tot één van de voornaamste middenstanders van Schoorl. Als eerste kocht hij eenT-Fordje en bracht overal waar nodig de zwaardere stuk ken rond. De knecht bezorgde op de transportfiets, zoals iede re winkelier in die tijd, de krui denierswaren bezorgde. Thans het domein van Maria Troost. Voorbij het lange winkel - woonhuis van Louter woonde het echtpaar Arie Duin - Anna de Graaf. Arie had ook echt het postuur van de 'Duinen' een forse kerel. Achter de boerderij was een vrij grote tuin waar groente voor de veiling werd geteeld. Tevens veehouder, een typische man die het blijkbaar nooit druk had want hij wilde altijd graag een praatje maken. Hij en Antje z'n vrouw waren geen 'huishennen'. In de zomer waren het steevaste buitenbank zitters. Momenteel fam. Bruin. Tussen de boerderij van Duin en het volgende huis was een druk stromende en kolkende beek. Vlak tegen de beek stond het gedoetje van Jn. Bijwaard en echtgenote Grietje Roozendaal. Ze hadden geen kinderen. Er waren wel meer oude huisjes in Schoorl, maar de woning van Bijwaard was wel het meeste karakteristiek. Erg jammer dat het later in verval raakte en gesloopt werd. Jan behoorde beslist niet tot de kaste van grootgrondbezitters want hij had heel weinig land. Daarnaast maaide hij de bermen van de Smeerlaan voor nog wat extra hooi. 's Zomers ging hij te melken met een juk met 2 emmers. Daar kon de hele melkopbrengst in. Verder had men achter het huis een tuin met appel- en perenbomen plus groente maar dat was het dan ook Grietje deed lang met haar kleren, maar Jan won het nog. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo - Catrijp - mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 29