Qi&d&rn bekend stond. Piet had echter al snel door, hoe dat orgeltje bespeeld moest worden. Door zich onderdanig op te stellen wist hij het vertrouwen te win nen van de architect en heeft ook zonder te mopperen alle tussentijdse veranderingen die 'meneer' wenste, volbracht. Uiteraard was hij zo slim om de klus niet aan te nemen maar in 'urengeld' te werken. Zodoende heeft Kooyman enkele jaren volop werk gehad. Momenteel P. Stoop. Achter de schuur van Kooyman stond een huis pal tegen de duinen. Daar woonde Co Leidekker met echtgenote en een ongehuwde zus van haar. Co een broos manneke deed wel eens klusjes in de pastorie en de kerk. Ofschoon bepaald niet gezegend met een over vloed aan talenten, kwam hij toch goed van pas als er iets gebeuren moest. Omstreeks 1935 is het huis gesloopt, om het paadje dat toen nog Achterpad heette, tot een volwaardige weg te maken (thans Oorsprongweg) Uiteraard heeft B W van Schoorl waar wijlen mijn vader toen ook deel van uitmaakte, voor een passend onderkomen elders gezorgd. Na de Regbertslaan te hebben overgestoken komen we bij de woning van Dapper. Jan Dapper veehouder in de Zijpe liet op z'n oude dag het huis bouwen en trok er in met vrouw en 2 kinderen, Grietje en Dirk. Zelf heeft hij maar kort genoten van het stilleven want met een half jaar is hij al overleden. Dochter Grietje was lichamelijk gehan dicapt. Haar voeten stonden al vanaf de geboorte helemaal dwars naar binnen. Niettemin klotste ze er aardig op los. Later zijn haar voeten 'rechtgezef wat een enorme verbetering betekende. Na enige tijd verwis selde moeder het tijdelijke voor het eeuwige. Dirk trouwde en zodoende bleef Grietje alleen over. Waarschijnlijk mede door de chirurgische ingreep aan haar voeten ontpopte Grietje zich alras als een vrouw die wist wat ze wilde. Om de kost te verdienen heeft ze vele jaren naailes gegeven. Een dagje ouder wordende belandde ze in St. Jan ter Duin (nu woont de fam. Leeuwenkamp in dit huis). Daar heeft ze nog heel wat jaren geleefd, dagelijks een wandeling makende op het Achterpad. Met haar apart soort humor heeft ze menigeen in St. Jan en ook daarbuiten laten genieten. Het volgende pand was een klein huisje waarin een kleine vrouw woonde. Dat was Trijntje Kager die in haar ééntje een eerzaam en ingetogen bestaan leidde. Tamelijk op leeftijd en nooit getrouwd geweest. Vooraan in de kerk had ze haar vaste plaats, ze was erg doof en had een verschrikkelijk dik kerkboek. In de volksmond Fijne Trijntje (thans fam. de Wit). Naast Fijne Trijntje liet mevr. Kager - de Wit een huis bou wen met de naam 'Deo Gratias'. Zij was weduwe van Hendrik Kager die het veehouderbe- drijf uitoefende in de royale boerderij te Groen wat thans 'De Groene Lantaarn' is. Na diens dood kwam zij met nog 1 ongehuwde dochter op Catrijp wonen. Nelie trouwde later met Jan de Winter. Mevr. Kager een statige dame 'liep' nog als een van de weinigen met de 'kap' (zie omschrijving bij mevr. Polle - Louwe). Mevr. Kager, droeg deze hoofdtooi fier en met bij zondere gratie en waardigheid (nu fam. S. Louter). Naast mevr. Kager woonde mevr. Stadegaard met dochter Guurtje. Zij was afkomstig uit Warmenhuizen waar haar man een veehoudersbedrijf runde aan de Krankhoorn maar een maal stillevende gaf men er de voorkeur aan om in Schoorl te wonen. Na haar overlijden bleef Guurtje alleen achter, maar huwde later toch met Hein Dapper. Momenteel Ad Louter. Naast dit huis is een heel kort weggetje (Donkere Laantje). Aan de andere kant van het wegje woonde het gezin Bouwen. Bouwen was een jong gepensioneerde Indische militair. Hij had hier een dub bele baan. Gemeentebode en veldwachter. De opvolger van de legendarische poli tieman Bareman. Schoorl amper 2000 inwoners tellende was in die tijd rijk gezegend met gezagsdragers. Aan de Duinweg woonde toen Strooker (vader van Barend). Die was Rijksveldwachter. Samen probeerde dat span zo goed mogelijk de orde te handhaven in ons dorp. Een persoonlijke herinnering (is mij altijd nog bijgebleven); ik was 8 of 9 jaar. Op een zondagmiddag (kermis) liepen Bouwen en Strooker bei den bars kijkende met tussen hen in een man die blijkbaar te diep in het glaasje had gekeken. Met ontzetting zag ik dat ze de man aan weerszijden stevig bij zijn schouders vasthielden. Ze brachten hem naar het cachot in het oude raadhuisje. Uiteraard trots dat ze dit klusje geklaard hadden. Het pand van Bouwen is later gesloopt en thans staan er 2 riante huizen. Het volgende huis bood onder dak aan het gezin Krimp. Dat waren vader en moeder de kinderen Jo, Bertus, Marie en Jaap. Men had een winkel met textiel, die naar de toenmalige begrippen 'goed liep'. Daarnaast was Krimp kleermaker van beroep. Hij was een goed vak man en zodoend had hij nog aardig wat te doen. Men kon in die tijd, financieel gezien, voor vrijwel hetzelfde geld een kos tuum door hem laten maken of kopen in een kledingzaak. Het lange huis ernaast werd bewoond door Jn. Spaansen met dochter Aagje. Een vrome man, die z'n bedrijf overgedaan had aan zoon Kees. Hij voelde zich te goed om niets te doen, maar had helaas geen liefhebberijen. Dus dan maareen paar Cultuur-historische Vereniging Scoronlo - Catrijp - mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 25