cc Y JES 0% Kit Iftll SlAecAttytda fi&jiigfH Akdtje Oi&dem Woning van Piet Bijl de schoenmaker, tegenover Hoog Duinen Naast het huis zetelde St. Catharina, het R.K. Verenigingsgebouw. Daar werd in die tijd zeer druk gebruik van gemaakt. De toneelvereniging St. Genesius repeteerde er en gaf 4 x per jaar een uitvoering die altijd goed werd bezocht. Vele verenigingen vergaderden er en de parochiebibliotheek was er gevestigd. Bruiloften werden er gevierd. Op zondag middag na de vespers en 's avonds was het beschikbaar voor jongens vanaf 16 jaar voor ontspanning. Twee grote biljarts en 1 tafelbiljart waren dan vrij wel altijd in gebruik. Naast het Verenigingsgebouw woonden 'Griet en Piet (Brammer) (thans van der Linden - Kaag). Dat waren broer en zus, Piet had altijd gewerkt in het seminarie Hageveld. Daar was hij manusje van alles bij de priesterstu denten. Griet had immer de kost verdiend met oppassen bij bruiloften enz. Zij woonde in een zeer schamel huisje in de buurt van groenteboer Hoffman. Beiden waren nooit getrouwd geweest. Ze hadden steeds zuinig geleefd en konden zodoende een eigen huis laten bouwen. Griet bepaald niet in aanmerking komende voor de schoonheidsprijs had een forse basstem. Piet is niet erg oud geworden. Toen was Griet alleen. Even een sprongetje vooruit. Vlak na de oorlog was hier zoals overal, een ontzaglijke woningnood. Kees van Langen had verkering met Lies en men wilde graag trouwen, maar hoe kom je aan een huis? Griet, een goede kennis van hen, begon af te takelen en kreeg langzaam aan een beetje moeite met alles. Hier was een mooie gelegen heid om elkaar te helpen. Griet stond een deel van haar huis af aan het stel dat toen ging trouwen en Lies heeft Griet tot aan haar dood verzorgd. Onderhand ging het leven door, want de gebroeders Siem, Jan en Ben zijn daar alle 3 geboren. Later had Kees zelf een huis aan de Koningsweg en daar kwam Carla nog te voorschijn. Het volgende huis was van schoenmaker Piet Bijl. Die kreeg toen hij 2 jaar oud was, kinderverlamming, met als restverschijnsel een krachteloos linkerbeen. Door middel van een beugel kon hij nog gebrek kig lopen. Hij had 4 broers allen in de agrarische sector. Zelf had hij ook graag veehouder willen worden. Wegens de lichamelijke handicap bleef dat een schone droom. Noodgedwongen werd hij schoenmaker, wat hij in z'n jonge jaren geleerd had van een schoenmaker die in Bergen aan de Turfweg woonde. Het bloed kruipt toch echter waar het niet gaan kan. Hij kocht een geit. Die geit was z'n oogap pel en werd verzorgd of het z'n kind was. Naast het huis (thans genaamd 'De twee linden') was een grasveldje waarop het dier gekuurd werd en hooi geteeld voor de winter. Als huishoud ster had hij in de eerste jaren een ongetrouwde zus. Dat waren mijn oom en tante. In m'n kin derjaren kwam ik er dikwijls en deed dan vaak boodschapjes voor ze, niet vermoedende dat ik daar later zelf 36 jaar lang zou wonen. Thans woont hier het echtpaar K. de Geus - Munster. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo - Catrijp - mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 20