L Heijlighi ?*-C Qi&dam Lymmca RK Verenigings gebouw St. Catharina ca. 1967 verbrand. Ter hoogte waar nu de Blinkerd staat Huis van Willem Schavemaker Heereweg 140 sokken bijeengehouden door de ellestok op de rug, toog men van huis naar huis. Het huisje is al lang weg en in het nieuwe woont nu de fam. C.J.M. van Assem. Van het volgende huis waren de bewoners Willem Schavemaker met vrouw en dochter. Van dit soort huisjes stonden er vroeger vele in Schoorl en ook nu nog een aantal. Zonder meer kan echter gesteld worden, dat dit de mooiste is in z'n soort. Gelukkig staat het er nog. Willem had achter z'n huis een stukje weiland met een paar koetjes. Hij teelde zelf aardap pelen en groenten. Bovendien werkte hij vaak bij Dirk Duin (Dirk van Sijt). Hooien deed hij samen met Jn. Bijwaard en Dirk van Sijt, maar daarover later. Voorbij zijn huis is een weiland dat 'de Bonte Koe' heet. Daarnaast was een woonhuis met erachter een kapberg van C. Spaansen. Spaansen was een van de weinige mensen die niet werkte voor de brode. Hij leefde met zijn zus Trijntje. Financiëel waren ze onafhankelijk, maar gedachtig de woorden van de duivel en het oorkussen wilde Kees zijn aardse bestaan niet in ledigheid doorbrengen. Zodoende runde hij een klein veehoudersbedrijfje. Een herenboer dus eigenlijk. Op dit moment fam. v.d. Pauw - Kraan met paardjes. Het volgende huis was van Bart Haring. Daarin was een winkel van elektriciteitsartikelen en wasmachines. Hij leefde met vrouw, zoon Piet en dochter Tinie. Zoon Piet is op jonge leef tijd bij 't zwemmen in zee ver dronken. Haring was als ambte naar in dienst van de gemeente Schoorl. Hij had de zorg over het uitgestrekte bovengrondse elek trische net in onze gemeente. Toen waren het houten palen. Het was voor de kinderen altijd prachtig om te zien hoe Haring met kloeke pas onvervaard met z'n 'schaatsen' de paal inklom. Moeilijkheden kwamen er als iemand met bomen zagen een tak liet vallen op een draad, dus geen stroom. Dat moest aan Haring bericht worden, maar dan werd je niet mals ontvan gen. Hij dronk bij ons wel eens een kopje thee. Dan was Bertha's rok steevast het attribuut waar hij zijn brillenglazen mee poets te. Momenteel woont mevr. J. Borst in dit huis. Een leuke gebeurtenis in het leven van Piet Bijl was het volgende. Zijn baas in Bergen kocht indertijd per abuis 2 loten. Dat was voor hem eigenlijk een te grote uitgave. Hij vroeg toen aan ome Piet: wil jij niet een lot overnemen Na wat aarzeling - ome Piet was niet zo'n gokker kocht hij min of meer tegen zijn zin het 2e lot. En laat nu uitgerekend op dit lot de 2e prijs vallen. Dat was een paard en wagen en betekende in die tijd een hoge waarde. Ome Piet verkocht dit en kocht met de opbrengst hiervan een flinke akker waar hij zijn huis in 1920 liet bouwen. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo - Catrijp - mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 19