+£erg Ti/tii *em /ff.' 77C1K/ Het volgende en laatste boerde rijtje (het weggetje werd al smaller) werd bevolkt door Piet Bijwaard en z'n zus Aaltje. Piet, een vrolijk mannetje had een stuk of wat koeien en een tuin. Hij verkocht later het gedoetje aan de beroemde schrijver Jan de Hartog. Die doopte het huis 'Lands End'De Hartog schreef een prachtig boek 'Schipper naast God' wat in Nederland een groot succes was, maar waar Hitier geen waardering voor had. Zodoende nam Jan in de eerste oorlogsjaren het besluit om met z'n gezin naar Engeland en later naar Amerika te vluchten. Daar voorbij was de boerderij van Arie Louter. Louter een stoere werker van nature eigenlijk een optimistische en gezellige man, had met al z'n geploeter met de koeien en kip pen moeite om het hoofd boven water te houden met z'n gezin en allemaal jonge kinderen. Gelukkig had hij een opgeruim de en vrolijke vrouw, Mary van de Peet. Die stamde af van een muzikale familie. Ze kon prachtig zingen en deed dat ook heel vaak. De laatste in de polder 'om de hoek' was het gezin C. Bremer. Bremer was een van de weini gen in Schoorl, die niet afkerig was van de denkbeelden van Hitier. Terugkerende stond aan de andere kant van de Smeerlaan een leegstaande boerderij. Daar kwam toen Bouke Minkema met z'n struise vrouw Sietske en 3 kinderen, Gerrit,Volkertje en Uul in. In de twintiger jaren waren er 3 gebroeders Minkema: Bouke, lepe en Sjoerd. In Friesland blijkbaar uitgeke ken op het ruime landschap aldaar. Ze staken (toen nog) de Zuiderzee over met een bootver binding Staveren - Enkhuizen en streken neer in het duindorp Schoorl. De boerderij waar het gezin Bouke belandde is later gesloopt. Momenteel is daar een gebouw met 6 appartementen voor jongeren (het vroegere gymlokaal). Onze reis vervolgende komen we weer op de Heereweg. Daar stond het huis van Hans en Grietje. Twee dames die in hun jonge jaren 'overschoten' zoals dat heet. Ze hadden elkaar op wat oudere leeftijd leren ken nen en ze besloten hun ver dere leven in eer en deugd samen door te brengen. Dat waren Hanna Kamper en Grietje Louwe. De dagen van het duo werden gevuld door 's morgens het vaste ritueel van de kerkgang. Verder waren het, vooral Hanna, goede breisters. Alzo maakte men zich verdien stelijk door kousen te breien voor de kinderschaar van het echtpaar Louter uit de Smeerlaan, zij het dan na inle vering van de benodigde wol. Hun huis is gesloopt; ervoor in de plaats kwam een nieuwe woning 'Strijd na arbeid 'van de heer Praat. Daarnaast stond en staat er nog een royaal pand van J. Louwe. Die woonde daar met z'n corpu lente eega Trijntje Baltus, doch ter Jo en zoon Mees. Dochter Jo was een flinke meid, maar zoon Mees was verstandelijk niet ont wikkeld. Louwe had een uitge breide nering. Brood, koek en banketbakkerij met winkel en café. Zoals iedere bakker had ook hij de uitbreng door het hele dorp, dus was hij altijd druk in de weer. Er waren in die tijd 8 bakkers in Schoorl, dus op een enkeling na had ieder een heel kleine omzet. Het café was heel vaak leeg en ook de win kelbel had een rustig leven. Ondanks dat alles was Louwe toch een gezellige en opgewekte man. Momenteel woont er Rob Rohde. Naast het pand van Louwe stond in die jaren een bijzonder klein huisje, waarin een heel klein oud mannetje woonde. Dat was Pauwtje Bergen. Die was in jongere jaren 'lappiespoep' geweest. Dat beroep is nu uit gestorven, maar kwam vroeger nog vrij veel voor. Met een grote zak, waarin manufacturen, zoals ondergoed, Cultuur-historische Vereniging Scoronlo - Catrijp - mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 18