Catrijp in de dertiger jaren Kfn'jligbi In ons mooie maar langgerekte dorp is de buurtschap Catrijp geografisch gezien eigenlijk het middelpunt. Hier volgt een beschrijving zoals het in de dertiger jaren van de vorige eeuw er ongeveer uitzag en hoe de mensen toen leefden. t Abef/je Oisdam T~ Te beginnen waar de Voorweg eindigt en overgaat op de Heereweg is het Catrijp. Aan de oostzij hiervan is het eer ste huis een boerderij. Daar woonde toen heel gezellig het gezin Tienes Roskam en Geertje Annes, met 4 knappe levenslus tige dochters, geen zoons maar wel 6 beste koeien. Roskam moest roeien met de riemen die er waren maar maakte van de nood een deugd. Dat hield dus in dat in de hooitijd en andere drukke momenten een beroep op de dochters gedaan werd en met succes. Voordat Roskam op Schoorl kwam, had hij een gro ter bedrijf met veel koeien. Toen moest de oudste dochter Catharien (moeder van Gerda Kamminga - de Wit) al melken vanaf haar zesde jaar. Gelukkig was ze goed uit de kluiten gewassen en iedere ochtend voor schooltijd en 's middags na schooltijd was ze present. Zoiets is tegenwoordig bijna niet meer voor te stellen. Thans woont er de fam. Dekker. Het volgende pand betreft ook een boerderij, van het echtpaar Meereboer - Stoop, op de hoek Heereweg - Smeerlaan, momen teel heet het Driehoek. Vader Meereboer was een ietwat stille bescheiden man, maar moeder had daarentegen de touwtjes goed in handen. Een omvangrijk veehouderbedrijf en een groot gezin (14 kinderen). Een ervan, IJf was zwakzinnig. Die drentelde vaak door het dorp maar deed niemand kwaad. Moeder Meereboer was zeer gastvrij, iedereen was welkom, zodat het er altijd een gezellige boel was. Nu de Smeerlaan ingaand, staat aan de rechterkant een villa bewoond door de familie Noorda, later het echtpaar Delis - Borst en moeder Borst met dochter Jopie. Daar voor bij stonden en staan er nog 2 boerderijen. In de eerst woonde het echtpaar Piet Raat. Later vele jaren bewoond door het grote gezin Jan de Wit. Raat was tuinder en z'n vrouw runde een zomerpension. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo - Catrijp - mei 2007

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2007 | | pagina 17