+£erg SUrtAt Abdi/e yrRTM»ymmt DUINJELN GR.OELT OPGFWIN6S TERREIN wanden van de door de onder zoekers gegraven sleuven nog duidelijk zichtbaar. De vloer lag op - 86 cm. Het huis was dus ongeveer 86 cm in de grond uitgediept. Het vermoeden was dat het dak gewoon op de grond rustte. De vloer en de wanden van klei dienden om het huis vochtvrij te houden. In het middenvertrek wees een verbrande plek bij de zuidelijke wand de plaats van de haard aan. De schoorsteen zal, zoals dat nog in enkele primitieve woningen in het Openluchtmuseum in Arnhem zichtbaar is, van hout geweest zijn. Op grond van de gevonden scherven moet deze neder zetting gedateerd worden in de twaalfde eeuw. Door de vondst van de scher ven die middeleeuws bleken te zijn kon ook de ouderdom van de bewoning vastgesteld worden. De huizen die hier stonden zijn in die tijd onder het zand van de steeds verder landinwaarts stuivende hoge zeeduinen bedolven. Er werden fragmenten van tamelijk vroege kogelpotten en van Pingsdorfer aardewerk gevonden. Verder scherven van vaatwerk met spaarzame glazuur en van vroeg steengoed. Voor het jaar 1200 moet deze nederzetting door de duinen overstoven zijn. Zij lag onder de binnenste duinenrij op nog geen kilometer van de Heereweg (zie de overzichts tekening). Omstreeks 1200 schijnt dus het duinlandschap daar de omvang bereikt te hebben die het nu nog heeft. De genoemde afgraving in Hargen betreft de Hartjesnol ten zuiden van waar nu de cam ping de Paardenhemel ligt. De Hartjesnol lag volgens een kaart van Staatbosbeheer ongeveer 28 m boven AP. Ook werd hierop genoteerd dat het zand mede gebruikt werd voor de aanleg van het wegtracé Koedijk Noord-Scharwoude. Het zand van de Hartjesnol werd tevens gebruikt om het Rokin te dempen. Genoemd Pingsdorfer aarde werk ontleent zijn naam aan de plaats Pingsdorf ten zuiden van Keulen waar tussen de 10e en 13e eeuw veel aardewerk gepro duceerd werd. Overigens werd dit aardewerk ook in (Zuid) Nederland gemaakt. Op bijgevoegde foto, afkom stig van de collectie van Henk Snip, zien we op de foto ach ter het huis het hoge duin "de Hartjesnol" liggen. De foto zelf moet gedateerd worden vóór 1913 en de bewoonster van dit huis was toen de wed. Kuijper. R. Boer BRON Oudheidkundige meededelingen uit 's Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, jrg. 21 (1940) p.35-37 Cultuur-historische Vereniging Scoronlo november 2006

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2006 | | pagina 10