A 0t rem ^>-"/ +Ser$ mpërr. <gPc Qi&d&m hm* it.u/nnic. m in If aim iitil p. <w^4 QGrott*A& —T r$kj& van Schoorl. Beide huwelijken bleven kinderloos. De erfenis van Kuiper aan dochter en schoonzoon Gerbrand bestond niet alleen uit het huis, maar ook uit aanzienlijke percelen grond gelegen aan de Duinweg en de Omloop. De heer Kieft, bloem bollenkweker van beroep, vatte het als een uitdaging op om hier z'n ideaal te verwezenlijken. Hij begon door diverse aankopen de enigszins versnipperde percelen aaneen te voegen tot een groots complex. Aan de Omloop verrees een roy ale woning Multi Flora met erachter een grote bollenschuur, thans in verval. Hijzelf een grote kerel, sterke persoonlijkheid, uitstekend van gezondheid en een enorme werklust tomeloze energie zetten een bollenbedrijf op dat allerwegen de aandacht trok en wat Schoorl nooit eer der had gekend. Er zijn vele jaren geweest dat er tussen de Duinweg en de Omloop, ook nog aan de andere kant van de Omloop een zee van bloemen in de voorzomer te zien was. Aan de Duinweg stond en staat er nog een schuur. Daar werden in de zomer de bollen gepeld door vrouwen en meisjes die met hun vlugge vingers graag een extraatje wilden verdienen. Alleen de aparte en dure soorten pelde hij zelf. De arbeiders bij hem in dienst, hadden het zeer Maandenlang werd er gespit, altijd 2 steek en soms zelfs 3 steek diep. Zodoende werd er steeds in verse grond geplant. Het gevolg was dat de bollen altijd goed groeiden en ziekte bijna nooit voorkwam. De crisis van de dertiger jaren was een ramp voor Land en Tuinbouw in Nederland. Het allerergste werd echter de bloembollensector ge troffen. Men sloeg toen alleen het allernoodzakelijkste in en niemand kocht bloemen die als 'luxe' gol den. De bollenprijzen kelderden op een verschrikkelijke manier. Zeer veel kwekers konden de hoge hypotheeklasten niet opbren gen. Het gevolg was gedwongen verkoop. De schuren die te koop werden aangeboden waren veelal ongeschikt voor andere doelein den, zodat ze slechts een fractie van de oorspronkelijke waarden opbrachten en vaak voor spotprij zen van de hand gingen. Uiteraard had ook de heer Kieft met de slechte prijzen te maken, maar doordat hij altijd gezonde partijen te koop aanbood had de naam Kieft een goede klank bij de handelaren. Zodoende brach ten zijn bollen altijd iets meer op dan die van de gemiddelde kweker. Mede omdat hij financi eel onafhankelijk was, is hij die beruchte jaren betrekkelijk goed doorgekomen. Langzaamaan ging hij in de tweede helft van de vijftiger jaren van tactiek veranderen. Het areaal tulpen werd gelei delijk ingekrompen en hij pro beerde meer nieuwe variëteiten te kweken. Dit proces vergt een zeer hoge mate van vakman schap. Zo duurt het zeven jaar eer een zaadje zich heeft ontwikkeld tot een bloem. Met eindeloos geduld (wat hij in andere omstandighe den vaak niet had) en een zeer hoge mate van vakmanschap kweekte hij nieuwe lage soorten Greigi idie thans nog overal bekend zijn. In de vijftiger jaren werd hij ook ingeschreven als veredelaar van een groot aantal nieuwe varië teiten. De heer Kieft was dermate aan het vak verknocht, dat het eigen lijk z'n hele leven heeft beheerst. Tot aan zijn dood in 1968 is hij doorgegaan met z'n levenswerk. Ofschoon niet bepaald onvrien delijk, was hij in 't algemeen kort aangebonden met de mensen met wie hij te maken had. Hij voelde zich koning in zijn rijk en voorzover mij bekend nam hij heel weinig deel aan het open bare leven van Schoorl. Met vriendelijke dank aan de heer H.H. Peeck. PIET BIJL februari 2005. CULTUUR-HISTORISCHE VERENIGING SCORONLO MAART 2006

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2006 | | pagina 8