De tuinbouw in vroeger tijden (2) tuindersglas. Bovendien had hij een zaadwinkeltje dat aardig liep. Verder waren er tuinders die een bescheiden (zomer)pension runden of gele genheid gaven voor logies en ontbijt. De rest verhuurde bijna allemaal in de zomer hun huis aan de mensen in 'de stad Ze zaten dan zelf in de proviso risch ingerichte schuur achter het huis. De pensionhouders en de verhuurders leverden uiter aard hun eigen groenten aan de gasten, wat ook nog een extraatje opleverde. Het was wel moeilijk maar de meeste tuindersvrouwen stopten de neveninkomsten in een potje voor de winter. Als in oktober de laatste pronk- en sperzieboontjes voor een klein prijsje de deur uit gingen was het alleen de witlof die 's winters nog een paar stui vers opbracht. In de zomer haalde Jan Beukers (thans Hoffman) als hij krap zat nogal eens rechtstreeks groente bij de tuinders weg. Bloemenwinkels zou men tevergeefs zoeken in Schoorl, maar er waren wel bloemen. Floris Schermer op Schoorl, hoek Laanweg Gortersweg en Martien Dongelmans, Heereweg 218 in Groet (thans J. Duinmeijer) hadden ieder een vrij grote bloementuin. Wie een bloemetje wilde hebben kon bij hen terecht. Dan gingen de kwekers een bosje bloemen snijden en men had verse waar Een apart hoofdstuk is eigenlijk de bloembollen. Die werden reeds twee eeuwen terug hier geteeld. Indertijd is er een prachtig boekje van de heer Jn. Pool uitgekomen v Het oude Schoorl. vHij schrijft hierin dat de legendarische dominee Jelgersma, die van 1843 tot 1904 in Schoorl was, al bloembol len teelde. Hij probeerde zelfs zaailingen te kweken, maar is nimmer aan het registreren toe gekomen. Nadien is de teelt hier nooit goed van de grond gekomen, op een uitzondering na, wat in een volgend stukje van de tuin bouw in vroeger tijden wordt beschreven. In de bollendorpen in Zuid-Holland en dichterbij ook in Limmen en Egmond heeft de tulpenteelt welvaart gebracht. Waarschijnlijk heeft dat te maken met het feit dat de grond in Egmond kalkrijk en in Schoorl kalkarm is. De tuinbouw in Schoorl waar in het verleden vele gezinnen een boterham mee verdienden, zij het In een eerder verhaaltje is geschreven dat de tuinbouw inclusief de bloembollen in Schoorl in vroegere tijden aan velen handen werk heeft gege ven, maar weinig weelde schonk. Hier geldt echter een uitzonde ring en wel voor de heer Kieft. In 1914 liet de heer Hendrik Kuiper een huis bouwen aan de Duinweg nr. 18 naast de bos wachterwoning en betrok dit met zijn echtgenote. Een schitterend De tulp: 'Emmy Peeck' een karige, is thans zo goed als verdwenen. Alleen de heer Com. Van Assem in nog be roepstuinder. Houd hem in ere Wel zijn er hier en daar nog perceeltjes waar de volkstuinders met plezier hun hobby uitoefe nen. De grond eeuwenlang bewerkt door nijvere handen wordt thans hoofdzakelijk benut voor woningbouw, kampeerterreinen en grasland. gelegen herenhuis dat toender- tijd als één van de mooiste villa's van Schoorl gold. Lang heeft het echtpaar niet genoten van de riante woning, want omstreeks 1918 zijn ze bei den overleden. In 1920, hij was toen 35 jaar, betrokken Gerbrand Kieft en z'n vrouw Maartje Kuiper (dochter van Hendrik Kuiper) het huis. Nadat Maartje gestorven was huwde Kieft in 1942 met mevr. E. J. Peeck, doch ter van de vroegere burgemeester Cultuur-historische Vereniging Scoronlo maart 2006

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2006 | | pagina 7