Het wel en wee van "De Goede Verwachting" JUê&. 'mme In dit artikel beschrijft de heer Piet Bijl wat hij weet over de melkfabriek 'De Goede Verwachting' in Catrijp. En dat is heel veel. Ook worden veel werkne mers bij name genoemd. Al weer zo'n veertig jaar geleden kwam er een einde aan de eens zo bloeiende melkfabriek. Een welkome uitbreiding Het begin JifijhgtH In Schoorl begon men met de aankoop van een boerderij te Catrijp in 1905. Middels een betrekkelijk geringe verbouwing werd deze omgeturnd tot fabriek. Aanvankelijk ging alles zeer eenvoudig. De heer Piet Duin was directeur en regelde de administratie. De eerste kaasmaker was verantwoorde lijk voor het verwerken van de melk. In mijn kinderjaren was dat de heer Kleyer. Hij woonde met z'n gezin in de fabriek. In 1947 maakte de heer Stapel, afgestudeerd aan de zuivel- school in Bolsward, z'n entree als directeur. Alle soorten melk producten werden nu gefabri ceerd. Mede doordat de melk- aanvoer toenam van oorspron kelijk 1,5 miljoen tot 2,5 miljoen liter per jaar werd er in 1950 grond naast de fabriek gekocht. Hier werd een bijgebouw neer gezet om alles goed te laten ver lopen. Eind 1950 maakte de heer Stapel promotie en ging ons verlaten. In zijn plaats kwam de heer Akkerman. In 1953 kwam er bericht van het bestuur van de vDageraadv uit Burgerbrug. Men wilde de fabriek sluiten, alle eigendom men verkopen en de melk bij ons laten verwerken. Ook de directeur van de 'Dageraad', de heer Gosse de Boer, zou bij ons komen. Dit bericht klonk als muziek in de oren van het bestuur van de 'Goede Verwachting'. Men was verheugd dat de melkaanvoer met 2.5 miljoen zou stijgen. Alle In de eerste helft van de vorige eeuw had ieder dorp wel één of meerdere melkfabrieken. Alleen al in Noord-Holland zijn er ooit 264 geweest. Bijna allemaal met klinkende namen, vaak toepas selijk. Warmenhuizen had 'De Eendracht', Wieringen 'De Hoop', Zijdewind 'Het Klaverblad', Ursem 'De Princes', Tuitjenhorn 'De Geest des Tijds', Stompetoren 'Neerlandia', St. Maartensbrug 'De Eensgezindheid', Bergen 'Wilhelmina', Limmen 'de Vereeniging', Burgerbrug 'De Dageraad' en Schoorldam 'Kennemerschei'. Schoorl had wel een bijzonder mooie naam 'De Goede Verwachting'. Op de 'Princes' na waren ze allen op coöperatieve grondslag. De melkfabriek in 1939 (coll. Henk Snip) Cultuur-historische Vereniging Scoronlo maart 2005

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2005 | | pagina 8