Honderd jaar geleden Schoorl in 1904 Het dorp telde per 1 januari van dat jaar 1263 inwoners, waaronder 219 personen die recht hadden om de zeven leden van de gemeenteraad te kiezen. Het komt uit de voor handen gegevens tevoorschijn als een bijna volledig agra risch dorp, geïsoleerd en in zichzelf besloten en met een erg slanke gemeentelijke overheid. Het gemeentebestuur oogt evenwel actief en op de toekomst gericht. De totale bemanning van het gemeentehuis bestond uit 4 per sonen. Burgemeester was A.J. Peeck, die kort tevoren zijn vader J.A. Peeck was opgevolgd. Verder fungeerden secretaris Arend Couwenhoven, gemeente ontvanger Cornelis Gutker en veldwachter/bode Pieter Bareman. Er waren twee wethou ders, die elk een vergoeding van fl. 40,= per jaar ontvingen. Het burgemeestersambt was nog vooral een ereambt. De wedde bedroeg fl. 500,= per jaar terwijl een hoofdonderwijzer fl. 900,= per jaar had. De burgemeester was tevens onbezoldigd ambte naar van de burgerlijke stand en alle huwelijken werden ten over staan van hem gesloten. Ook de secretaris was ambtenaar van de burgerlijke stand en hij deed alle overige werkzaamheden zoals het opmaken van akten van geboorte en overlijden. Hij ont ving daarvoor naast zijn salaris een extra toelage van fl. 100,= per jaar. De secretaris woonde in een bij het gemeentehuis beho rende woning. Rond die bewo ning ontwikkelde zich een pro bleempje met Gedeputeerde Staten. Het gemeentehuis was in 1901 nieuw gebouwd en het gemeentebestuur besloot voor de verhuring van de woning fl. 100,= per jaar te vragen. Het provinciebestuur had moeite met een onderhandse verhuring aan een gemeenteambtenaar. Het droeg ook zelf een oplossing aan. Indien de woonvergoeding geïn corporeerd zou worden in het salaris van de secretaris waren er geen moeilijkheden. Aldus geschiedde. Het voorval maakt duidelijk dat de gemeentebestu ren aan een nauwgezette contro le van de provincie onderworpen waren en dat men beducht was voor bevoordeling van degenen die dicht bij het vuur zaten. Anderzijds blijkt ook dat het cre atief omgaan met regelingen van alle tijden is. Veel werkzaamhe den ten behoeve van de gemeen schap werden verricht door wat wij nu vrijwilligers zouden noe men. Sociale zaken werden behartigd door een burgerlijk armbestuur dat rekening en ver antwoording deed aan de verga dering van de gemeenteraad. Het toezicht op het nakomen van de in 1900 ingevoerde algemene leerplicht werd uitgeoefend door commissies tot wering van schoolverzuim. Deze commissies kregen in Schoorl min of meer het karakter van een schoolbe stuur. Zij organiseerden b.v. ook schoolfeesten. Het onderwijs was overigens een belangrijk voor werp van financiële zorg voor de gemeente. Van de totale jaarrekening van de gemeente uitkomende op bijna fl. 14.000,= ging fl. 5.141,27 op aan kosten van het onderwijs. De hoofdonderwijzers namen een belangrijke positie in op het dorp. Bij de installatie van burge meester Peeck werd deze in de vergadering van de gemeente raad behalve door de installeren de wethouder toegesproken door elk van de openbare hoofdonder wijzers. Schoorl was erg agrarisch. Auto's en tractoren waren er nog niet en bij het werk op het land en bij het vervoer speelde het paard een grote rol. Daarvan werden er dan ook 164 gehouden. In de maand juni was er een paarden markt. In 1904 werden 80 paarden aangevoerd. Koeien, kalveren en pinken waren er in een aantal van 1293. In oktober werd een koeienmarkt gehouden met een aanvoer van 150 runde ren. En waar bleef alle melk? Het dorp telde drie kaasfabrieken alle voorzien van stoomkracht. Een in Schoorldam toebehorende aan J. Bos. De andere lagen in Katrijp en in Groet resp. toebeho rende aan J. Polle en A. Dalenberg. En waar bleef de kaas? Die ging naar de kaasme tropool Alkmaar. De teelt van diverse landbouwgewassen was niet onaanzienlijk. Het belang rijkste volksvoedsel bestond destijds uit aardappelen. Daarmee was een areaal van 26 hectare beteeld. Voor de voeding van de vele paarden werd 45 hectare haver geteeld. Daarnaast stonden er nog 10 hectare erw ten, 3 hectare bonen en 9 hectare rogge. Aan vaste verbindingen met de Cultuur-historische Vereniging Scoronlo april 2004

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2004 | | pagina 9