II1 m 11 I l|M omstreeks 1300. Het modernste huis van de Vereniging is een kleine villa in Blaricum die Gerrit Rietveld in 1935 ontwierp voor de kinderboekenschrijver A.D. Hildebrand. Een van de laatste aanwinsten is een grote boerderij op Vierpolders (ge meente Brielle). Eenmaal verwor ven huizen worden niet meer van de hand gedaan. Eigen ver antwoordelijkheid voor onder houd en verhuur was al in 1918 een van de uitgangspunten bij de oprichting. Nog steeds komt de totale huuropbrengst van het bezit ten goede aan de panden in de vorm van restauraties en onderhoud. Voor het toezicht op het vaak specialistische werk heeft de vereniging een eigen bouwkundige dienst met een architect en bouwkundig opzich ters. Bij verhuur hebben kandi daten met affiniteit voor het behoud van historisch erfgoed de voorkeur. Een uitgangspunt bij alle restauraties is dat de historische waarde van een gebouw belangrijker is dan de eventuele huuropbrengst. Een oud stalgedeelte zal bijvoorbeeld niet bij de woning worden getrokken. De Vereniging verhuurt het raad huis te Schoorl aan het op steen worp afstand gelegen Restaurant Hotel Merlet. Die gebruikt het voor diners en vergaderingen van kleine gezelschappen tot 16 personen. Een van die gezel schappen was onlangs van een rechtbank uit den lande. Heel toepasselijk omdat de zaal vroe ger werd gebruikt voor recht spraak en vergaderingen van het lokaal bestuur. Een rechthuis had, in een tijd dat rechtspraak en openbaar bestuur onlosmake lijk met elkaar waren verbonden, een vergelijkbare functie als raadhuis. Zo zijn dankzij de Vereniging gebouw en geschie denis in harmonie gebleven. Iedereen kan lid worden van de vereniging, zowel particulieren als bedrijven. Ook kent de vere niging donateurs. Het lidmaat schap is tenminste 20,- per jaar, donateurs betalen tenminste 100,- per jaar. De Vereniging telt ongeveer 2800 leden. Het bekostigen van verwervingen, exploitatie en restauraties gebeurt door de contributies, huuropbrengsten, subsidies en, heel belangrijk, schenkingen en legaten. De vereniging is gecerti ficeerd door het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF), dat toe ziet op de besteding van gelden door ideële organisaties. De Sponsor Bingo Loterij is een nieuwe bron voor bijdragen. Vereniging Hendrick de Keyser brengt haar werk in diverse vak bladen en in haar jaarverslagen onder de aandacht van een breed publiek. In de reeks Huizen in Nederland heeft 'Hendrick de Keyser' haar hele bezit op een wetenschappelijke wijze beschre ven. In Deel I Friesland en Noord-Holland, (auteurs R. Meischke, H.J. Zantkuijl en RT.E.E. Rosenberg, Waanders Uitgevers, Zwolle) staat van het raadhuis een gedegen en uitge breide beschrijving. Dit artikel ontleent hieraan ook enkele gegevens. De fotografe Wijnanda Deroo heeft enkele panden van de Vereniging op een artistieke en karakteristieke hedendaagse wijze vastgelegd in een fotoboek. Foto's van het raadhuisje van Schoorl dienen vaak als opluiste ring van promotiemateriaal en publicaties. De gemeente Bergen en de inwo ners van Schoorl kunnen blij zijn met het bestaan en de inspannin gen van deze Vereniging. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo april 2004

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2004 | | pagina 8