Vereniging Hendrick de Keyser Dankbetuiging uit het gastenboek In de serie over verenigingen en stichtingen die in hun activiteiten raakvlakken hebben met de geschiedenis van Schoorl, besteden we deze keer aandacht aan De Vereniging Hendrick de Keyser verwerft sinds 1918 bedreigde monumenten. De oprichting kwam voort uit bezorgdheid over het grote aan tal woonhuizen dat in de stads centra door sloop verloren ging. 'Hendrick de Keyser' verwerft bij voorkeur huizen die zowel inwendig als uitwendig een gaaf voorbeeld zijn van architectuur uit een bepaalde periode. Het raadhuis van Schoorl (1601), nu genoemd het oude raadhuisje, maakt deel uit van een groep raadhuizen in renaissancestijl, die in de eerste helft van de zeventiende eeuw gebouwd wer den op het door de grote droog makerijen tot bloei gekomen platteland van Noord-Holland. Schoorl vertegenwoordigt de allerkleinste variant van het raadhuis. Het type van Schoorl vond opnieuw toepassing in het raadhuis van Groet (1622/1639). In 1931 gaven plannen tot ver breding van de Duinweg aanlei ding het pand te verkopen aan de Vereniging Hendrick de Keyser, onder bepaling dat het gebouw ten opzichte van de Duinweg enige meters achteruit zou worden geplaatst. Deze ingreep geschiedde in 1931 onder leiding van architect Jan de Meijer. Het aanvankelijke plan, namelijk het verrollen van het gebouw, bleek vanwege de slechte bouwkundige toestand niet haalbaar. De verplaatsing kwam neer op een totale herbouw met gebruik van de oude onderdelen en materialen. Behoud, beheer en restauratie van architectonisch of historisch waardevolle gebouwen in Nederland zijn de doelstellingen van 'Hendrick de Keyser'. In rond negentig plaatsen bezit de Vereniging panden, waarbij Amsterdam met 83 panden de kroon spant. In de gemeente Bergen heeft de 'Hendrick de Keyser' één pand in bezit. In Alkmaar heeft de Vereniging sinds 1925 twee panden, aan de Mient 31 en 33. Het oudste huis van de Vereniging staat in Appingedam in noord-oost Groningen. Dit huis bevat de restanten van een woontoren van Cultuur-historische Vereniging Scoronlo april 2004

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2004 | | pagina 7