Van de redactie Inhoud Cultuur Historische Vereniging SCORONLO BESTUUR Voorzitter: E. Hulshoff, Middenweijdt 23 1871 VH Schoorl, tel 509 14 81 Secretaris: A.H. de Vries, Campergeestweg 12 1871 GV Schoorl, tel. 072 509 35 60 Penningmeester: A. IJssels, Kemphaanweg 20 1873 JH Groet, tel. 509 37 01 Bestuursleden: A.J. Spanjaard, Hogeweijdt 1 1871 VE Schoorl, tel. 509 10 19 H.J. Snip, Heereweg 321z 1873 GC Groet, tel. 509 17 13 Verspreiding losse nummers Vacature Contributie: 13,- per jaar Bank: Rabobank Schoorl Rek.nr. 14.69.10.060 De Cultuur Historische Vereniging Scoronlo streeft ernaar drie keer per jaar een periodiek uit te geven, voor leden en belangstellenden. Redactie: Henk Boekei 072 509 13 63 Rob Boer 509 26 29 Bauwe van Dijk 509 40 22 Nic Out 509 21 77 Redactie-adres: Achterpad 20, 1871 HC Schoorl E-mail: bauwevan.dijk@hccnet.nl Foto's Mevr. I. van Lume, Adri van Dale, Rob Boer Druk: Omslag, drukkerij Van Ketel, binnenwerk, drukkerij Gerja Met dank aan: Rabobank Bergen Cor van Tol ISSN 0928 799X We stonden voor de keus: wachten tot alle artikelen zijn afgerond of deze keer iets eerder met een uit gave komen. U heeft ongetwijfeld al gevoeld dat deze uitgave dunner is dan de vorige, maar daar staat tegenover dat u niet lang op dit nummer hoefde te wachten. We hebben overigens over de geschie denis van Schoorl en Groet vol doende onderwerpen voorhanden. Het schrijven is ook het probleem niet. Meer de voorbereiding: gege vens verzamelen, controleren, navragen, aanvullen, soms naar het regionaal archief. Aldus hebben we van de hand van Rob Boer een gedegen onderzoek verkregen naar de schietproeven die eind negen tiende eeuw op het grondgebied van de gemeenten Schoorl en Bergen plaatsvonden. Een stukje uit onze geschiedenis dat tamelijk onbekend is. Nic Out schetst aan de hand van gemeentestukken hoe we ons Schoorl en Groet honderd jaar geleden moeten voorstellen. Wanneer u de gegevens die hij geeft rustig op u laat inwerken en uw verbeeldingskracht wat gebruikt zult u het waarschijnlijk met ons eens zijn dat er in de hon derd jaar na 1904 meer is veran derd dan in de drie- a vierhonderd jaar daarvoor. Het is zomaar een vergelijking, maar het zet wel tot nadenken wanneer u soortgelijke vergelijkingen maakt. Bauwe van Dijk levert mede met de hulp van mevrouw Van Lume een aardige geschiedenis van een echt pension. Daarmee zijn gelijk de drie schrijvende leden van de redactie genoemd. Zoals in het vorige num mer al gezegd is Nic Out de nieuwkomer. Hij is gepensioneerd vanuit de rechterlijke macht en heeft veel belangstelling voor geschiedenis in het algemeen. Hij Van de bestuurstafel 1 Huize Marieke en haar bewoners 2 Vereniging Hendrick de Keyser 3 Honderd jaar geleden Schoorl in 1904 6 Het belang van Schoorlse schietproeven voor 's lands verdediging 8 heeft dit zelfs gestudeerd in het grijze verleden. Met hem zijn we verzekerd van een gewogen oor deel aangaande het reilen en zeilen van onze vroegere bestuurders. Carrie Krom-Laan heeft ons helaas moeten verlaten om reden van gezondheid. Zij was en is de deskundige op het gebied van wie is wie en dat met name in Groet en omgeving. Wanneer we bij elkaar kwamen merkte zij op dat de geschiedenis meer inhoudt dan alleen knokpartijen en oorlogen. Daarin heeft ze volledig gelijk natuurlijk. De creativiteit van de mens, de ruimte die hij geeft aan anderen, zijn vermogen verder te kijken dan z'n neus lang is, zijn van heel wat meer waarde dan de behaalde overwinningen op ande ren. In haar eigen tempo heeft ze beloofd ons niet verstoken te laten van haar bijdragen. Carrie, vanaf deze plaats onze hartelijke dank. De vierde man van de redactie, Henk Boekei, verzorgt de lay-out en de technische kant van de uitga ven. Hij deelt alles zo in dat u wel tot lezen wordt uitgenodigd. In de serie over verenigingen en stichtingen deze keer de bekende landelijke Vereniging Hendrick de Keyser, eigenaar van het oude Raadhuis. Het is overigens aardig om te weten dat de vereniging in Schoorl vier leden telt en vijf in Bergen. We hadden een nieuwe rubriek op het oog. De Aanwinsten. Uit twee nalatenschappen, waaronder die van Klaas van Lienen, mochten we materiaal ontvangen dat een relatie heeft met de historie van ons dorp en z'n bewoners. We noe men de rubriek voorshands alleen hier, omdat we niet zouden weten waar het materiaal bij een moge lijke toeloop opgeborgen moet worden. We noemen het echter wel om te voorkomen dat belangrijke oude papieren als oud papier in de container van de voetbalvereniging wordt gegooid. Echt gebeurd! Tenslotte, het volgende thema nummer gaat over bibliotheken, leeszalen, correspondentschappen, lesgezelschappen en dergelijke. Hierover is niet veel bewaard gebleven. Wanneer u kunt bijdra gen aan het vastleggen van de geschiedenis daaromtrent dan zijn we u zeer erkentelijk. Een oud lid maatschapkaartje of een foto van bijvoorbeeld het bestuur is ook welkom. Veel genoegen met dit nummer. DE REDACTIE Cultuur-historische vereniging Scorolo april 2004

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2004 | | pagina 2