Alkmaarsche Courant van 16 sept. 1892 Binnenlands nieuws. "Men schrijft ons: als aanvulling van het vroeger gemelde omtrent granaten, in de duinen van Schoorl verschoten en nog niet teruggevonden, vernamen wij, dat van de 36, die er verschoten zijn, slechts een 25tal zijn gevonden. Het schijnt niet noodzakelijk te wezen, dat zij eerst alle gevonden worden voor het vertrek der soldaten, want reeds in het laatst der volgende week gaan deze weg. Het spoor in de duinen is bijna opgebroken, doch de ruïne der forten blijft zeker verder ongemoeid." het Schoorlsche kamp. Behalve door de commissaris, was een van hen ook door een onderoffi cier tot kalmte gemaand. Een en ander gaf mede aanleiding dat, toen deze beschonken onruststo ker zich opnieuw naar de muziek wilde begeven, de com missaris het beter oordeelde, hem eenigen tijd onschadelijk te maken. Zijn verzet was echter van dien aard- en hij en een zij ner makkers hadden den sabel getrokken - dat, met het oog op de weinig beschikbare politiea genten, de commissaris last gaf, van de inhechtenisneming af te zien. Den daarop volgenden dag heeft hij zich naar het kamp begeven, waar hij de beide delin quenten reeds achter slot en grendel vond, waarop door hem procesverbaal is opgemaakt, zoo dat zij hunne straf wel niet zul len ontgaan." In de Alkmaarsche Courant van 7 augustus 1891 staat: "Mijn schrijft ons uit Bergen: Den 2, 's avonds, verkoos een der sol daten den winkel van een inge zetene niet te verlaten. Toen men hem met een zacht lijntje buiten had gekregen, heeft hij een paar ruiten der voordeur ingeslagen en daarna, bij de pogingen, die in het werk gesteld werden, om hem in verzekerde bewaring te brengen, een der te hulp toe schietende omstanders met een mes aan de hand verwond. De krijgsraad onderzoekt het geval." De Alkmaarsche Courant meldt nog een incident dat in juli 1892 plaatsvond: "op het einde der kermis te Schoorldam (gemeente Warmenhuizen) bracht een te Bergen gekampeerde soldaat een jongmensch op den openbare weg eene tamelijk diepe snede met een zakmes in het gelaat toe. De dader werd in arrest geno men en naar het kamp overge bracht." Het einde van de schietproeven De luitenant Ingenieur J.S. Bax die in 1890 belast was met het toezicht op de bouw der doelen rondde in 1892 de schietproeven af. Al in 1890 was afgesproken in de overeenkomst tussen het Rijk, de eigenares van de Bergerduinen en het bestuur van de Alkmaarsche Waterleiding Maatschappij dat 31 december 1892 al het materiaal weg moest zijn. Het is niet te verwachten dat op Berger grondgebied na 1892 nog resten over bleven. In Schoorl daarentegen was toen alleen de spoorlijn grotendeels opgebroken maar niet de schietdoelen. De Alkmaarsche Courant van 16 september 1892 berichtte: "de forten blijven ongemoeid". Toch niet voor heel lang. Want uit een mededeling van het Provinciaal Bestuur aan de Burgemeester van Schoorl lezen we dat er een transport van 110 kg dynamiet plaats gaat vinden op 1 augustus 1894. Deze munitie zal per boot aangevoerd worden, vervolgens gelost worden in Hargen en ver volgens "per as" vervoerd wor den naar Camperduin en dan over het strand naar de schiet doelen. De burgemeester heeft op deze notitie gekrabbeld: "opgeplakt 31 Juli 1894". Hiermee waren de burgers ken nelijk voldoende geinformeerd! We moeten de conclusie trekken dat de restanten van de schiet doelen in augustus van dat jaar in principe opgeblazen zullen zijn. In de archieven heb ik overi gens niet meer gevonden dan die ene mededeling, al weten we nu dat tot ver in de 20e eeuw nog overblijfselen ter plekke aanwezig bleven. In een volgend nummer van ons blad zullen we iets schrijven over de genielijn die van Bergen naar het schietterrein liep en waarop de locomotief "Schoorl" reed. Bronnen: Terminologie Verdedigingswerken, uit gave Stichting Menno van Coehoorn, 1999 NA: toegang 4. OMM. Ministerie van Oorlog, contracten Vestingwerken 1814- 1921, inv. nr. 153. NA: toegang 4. OMM. Oorlog Memories van de Genie, (16e) i8e-2oe eeuw, inv. nr. 172. NA: toegang 4. OMM. Inv. nr. S61 t/m S66 RA Alkmaar: Alkmaarsche Couranten, 1889 t/m 1894 RA Alkmaar: Ingekomen stukken secre tarie Archief Schoorl 1889-1994. Inv. nr. 28 RA Alkmaar Notulenboek Bergen 1891 R. Boer Foto's: Collectie R. Boer (originelen van de fotograven Crispijn en van der Aa te Alkmaar (1892) nu N.A. Den Haag Cultuur-historische Vereniging Scoronlo april 2004

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2004 | | pagina 16