eg y —--feo/r/t?] rAecAh-nder - y -i-Srrg fes*tyf)rjf cga/fi fieijhgf* a Ttrbt fern oCre - .1 ■tj Abdije t Qi&dam mme Observatiepost en militair telegraafkamtoor kennis worden gesteld zodat hij de burger kon waarschuwen voor het gevaar. Toen in 1891 een deel van de proeven voor dat jaar was afgelopen kon het niet meer benodigde restant buskruit afgevoerd worden. Dit blijkt onder andere uit het feit dat op 10 september van het jaar 1891 een kennisgeving verstuurd is door de commissaris van de Koning aan de Burgemeester van Schoorl. Hierin staat dat er bus kruit vervoerd zal worden op 11 september van het proefveld bij Schoorl naar het fort Abcoude. De gekozen route was van het schietterrein, door Bergen en ver volgens "per as" naar de Koedijker vlotbrug en vandaar uiteindelijk naar het fort Abcoude dat deel uitmaakte van de Stelling van Amsterdam. Vlak daarna werden de proeven aangekondigd door de majoor die belast was met de schietproe ven die duurden van 25 septem ber tot 15 oktober 1891. Hier was om reden van veiligheid een kennisgeving aan de bevolking nodig want als er geschoten werd dan kon op een zeer groot gebied inslagen plaatsvinden. Gevraagd werd aan het "publiek" kenbaar te maken dat de proeven vanaf 25 september 1891 tot nader order plaats zou den vinden. De majoor meldde dat tijdens de schietproeven het volgende gebied gemarkeerd wordt met rode vlaggen en gezet op de meest zichtbare delen van de binnenrand der duinen: "vanaf het begin van de spoor baan in de duinen, nabij de hoeve van van Lente bij de Franschman (Bergen), vanaf het strand en de zee, tot op 7 kilo meter in de omtrek van de roode vlag aan den buitenrand der duinen; in de duinen zelf vanaf strandpaal no 24 (noordgrens van Schoorl) tot strandpaal no 36 (ruwweg de grens gevaarlijk is zich te begeven, wegens de inslag van granaten welke binnen die lijnen neerval len." In Schoorl werd door middel van plakkaten gewaar schuwd voor deze proeven. In de Alkmaarsche Courant werd dit bericht overgenomen en waar schuwt ook de Burgemeester van Alkmaar voor het gevaar van "SCHIETPROEVEN in de Schoorlsche duinen". In het jaar erop, in 1892, vonden er gerichte schietproeven plaats op de doelen. Deze vonden plaats vanaf 28 mei van dat jaar. Alkmaarsche Courant van 21 aug. 1892: "naar men verzekert, zijn er nog steeds soldaten bezig met het zoeken naar een paar granaten, welke verschoten zijn op de forten in het duin te Schoorl. Om het gevaar van ontploffing mogen zij niet anders dan met hunne handen in het zand werken, zoo schrijft men ons." Bergen/Egmond) over een breedte van 2500 m gerekend vanaf de strandlijn." Een behoorlijke afzetting dus! Voorts, zo schreef de majoor: "verzoek ik U nog de aandacht van het publiek te vestigen op de houten waarschuwingsbor den, welke in de duinen, op de meest zichtbare punten, zullen worden geplaatst en welke ongeveer de lijnen aangeven binnen welke het ten hoogste Omdat de voorbereidende werk zaamheden in dat jaar volledig afgerond waren werd het aantal militairen verminderd tot 77. Zij verbleven vanaf mei in het kamp te Bergen. En volgens de Alkmaarsche Courant vertrok ken de laatste militairen 31 okto ber uit Bergen. Militair geweld De schietproeven op zich waren vrij onschuldig. Uiteraard kon er wel eens wat misgaan maar daarvoor was militair geneesheer Kühne en zijn twee hospitaalsol daten aanwezig. Het is niet bekend of zij daadwerkelijk in actie moesten komen voor ver wondingen op of rond het schiet terrein. De meeste verwondingen traden misschien wel op buiten diensttijd. De Alkmaarsche Courant van 24 juli 1891 schrijft, onder de rubriek Stadsberichten Alkmaar, hier het volgende over: "Reeds bij den oploop, die tij dens de muziek in den Hout, zondag, den 19, ontstond, toen tot twee malen toe een bezoeker een toeval kreeg en weggevoerd moest worden, had de politie overlast ondervonden van daar mede aanwezige militairen uit Cultuur historische Vereniging Scoronlo april 2004

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2004 | | pagina 15