Het belang van Schoorlse schietproeven voor 's lands verdediging CC mm SMeté +£erg -J "XTf If&jtytH t Atfdije Olsdom •rsGa De stelling van Amsterdam. Als je vroeger in de omgeving van Amsterdam over polder weggetjes reed dan kon het gebeuren dat je je verbaasde over de grote "bunkers" die je verstild en ontoegankelijk hier en daar in het landschap aantrof. De meeste onder ons wisten niet wat deze voorstelden. "Bunkers, dat zie ik, maar waarvoor?" zo vroeg je je af. In het negentiende eeuwse mili tair jargon werden ze forten genoemd. In de omgeving vond je ook veel sluizen, bruggen en dammen die in geval van oorlog de inundatie van het omringende land regelden. De toegang vervolgens bestond uit een gemakkelijk te slopen houten brug en deze was meestal solide afgesloten met prik keldraad. Een bordje "Verboden Toegang" onderstreepte dit nog eens extra duidelijk. Ook nu nog! De forten werden gemaskeerd met bomen. Het geheel van forten en water wegen dat als een ring van 135 km om Amsterdam ligt en waarvan de bouw eind negentiende eeuw begon, wordt de "Stelling van Amsterdam" genoemd. Nu pas is deze uit de anonimiteit gehaald door de UNESCO toen deze de Werelderfgoed status aan het geheel toekende. Dit vond in 1996 plaats. Steeds meer staan deze negenendertig forten in de belangstelling en nu nog speciaal omdat 2004 door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is uitgeroepen tot jaar van forten, stellingen en verdedigingswerken. P J-W t ry ,4: hrtnyj ymmc Het doel van de bouw van de stelling van Amsterdam De stelling van Amsterdam dien de ervoor om onze hoofdstad en het economisch hart van Nederland te verdedigen tegen de vijand en hoewel Nederland altijd neutraliteit nastreefde was, politiek in het openbaar onuitge sproken, Pruisen eigenlijk de enige potentiële vijand. De in 1874 tot stand gekomen Vestingwet regelde alle voor Nederland belangrijke militaire versterkingen. De ring rond Amsterdam was hier een heel belangrijk deel van. De meeste forten die bij deze ring hoorden werden gebouwd tussen 1897 en 1914. Na de komst van het vliegtuig - ook Schiphol werd gebouwd als onderdeel van de ring - werd het nut van het fortenstelsel al gauw betwijfeld. Toch duurde het tot 1950 voordat de defensieve func tie opgeheven werd. Het voorspel Alleen het van baksteen opge trokken kustfort bij IJmuiden en het fort Abcoude waren al gereed toen in 1885 de brisantgranaat werd uitgevonden die een vijf maal grotere slagkracht had dan het gangbare geschut. Deze voor militaire vestingen revolutionaire ontwikkeling legde voor een moment de bouw stil. Uit reeds verrichte schietproeven met dit nieuwe granaattype in Roemenië en Oldebroek in Gelderland was al gebleken dat de van baksteen opgetrokken fortificaties niet bestand waren tegen deze ver woestende uitwerking. Ook wer den op het Scheveningse strand Cultuur-historische Vereniging Scoronlo april 2004

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2004 | | pagina 11