De dochters Juffrouw Geert Laanweg, bewoond door.de fam. Bijl Boerderij van Steef Dapper aan de Catharina 14 augustus 1859 en Gerbrandus Wiltetus 26 novem ber 1860. Met de jongens ging het niet goed. Johannes stierf in 1876 en Gerbrandus in 1863. Met de dochters ging het beter. Na de dood van hun vader in 1904 (moeder was al eerder over leden) erfden de twee gezusters de bezittingen. Juffrouw Geert het 'losse' land en juffrouw Christien het aaneengesloten complex aan weerskanten van de Molenweg. De twee gezusters waren uiterst verschillend. Het enige wat onder de gemeen schappelijke noemer viel was dat ze beiden 'n eventuele huwe lijkskandidaat radicaal buiten de deur en van het lijf wisten te houden. Juffrouw Geert was de deftige dame. Naast de pastorie had de dominee een stukje grond in eigendom. Daar liet zij de pitto reske villa Spannenburg bouwen genoemd naar oma in Friesland. De landerijen die zij erfde waren alle van matige kwaliteit. Eén daarvan spande in dit opzicht wel de kroon. Dat was een grote krocht die aan de duinkant van de Gortersweg ligt tot aan de Wolphert van Brederodeweg. Die brink was zo schraal dat ik ze nooit in cultuur heb gezien. Wat struiken en een boompje en verder niets. Na haar dood bleek waar de grond wel geschikt voor was, namelijk villabouw. Verder kwam ze in het bezit van de Nollenweid en de Verbrande Hofstee. Juffrouw Geert had geen aspira ties om het land zelf in gebruik te nemen. Wijlen mijn vader Arie Bijl wist dat en vroeg haar twee stukken land te mogen pachten, waar zij akkoord mee ging. Vader was in 1901 getrouwd en woonde op de boerderij aan de Laanweg, naast De Spar. Later vele jaren bewoond door de familie S. Dapper. Vader Bijl had een heel klein bedrijfje en wilde dat graag uit breiden. De beide stukjes land zijn prachtig om te zien. De Nollenweid ligt vlakbij het voor malige tramstationnetje tegen de zuidelijke Nollen aan (thans in gebruik bij veehandelaar Leeuwenkamp). Mijn vader had uiteraard meer oog voor de eco nomische belangen dan voor natuurschoon. De Nollenweid was vrij zwaar bezet met het onkruid 'unjer', giftig voor rund vee. Daarom hield hij er alleen maar schapen. De Verbrande Hofstee aan de Voorweg is alom bekend en een juweeltje om te zien. Vanuit boerenoogpunt ech ter bekeken is het geen rijkma ker. Schrale zandgrond en erg droogtegevoelig, waren de opbrengsten altijd aan de matige kant. Het land bestond uit twee delen, gescheiden door een sloot. Die is er nog. Het noordelijk deel, grenzend aan Koortens, was bouwland. Vader teelde er soms Oostindische kers en ook wel haver (havergeld - gauw geteld). Vroeger heeft er een boerderij gestaan bewoond door I Jn. Nuyens. Deze is aan het Cultuur-historische Vereniging Scorolo nov. 2003

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2003 | | pagina 6