a? v DUIN SCHAAK &rnr\I«Ymmc De bond Het einde $*Aeth iv-ftdarj^ jj£g>*iJpe)r-Mr- efam Jfey>'/£M t Abdije Qi&dam rmi echt volgende topper was Albert Knop. Inmiddels zitten we al in de negentiger jaren. Maar liefst vijf maal achter elkaar (1992 tot 1996) heeft hij de wisselbeker voor de Interne Competitie uit gereikt gekregen. Fanatisme is schakers niet vreemd. Het is een op het indivi du gerichte sport. Samengewerkt werd er alleen maar in competi tieverband als tegen andere clubs werd uitgekomen. 'Voor de bond spelen' werd dit genoemd. Deze (onder)bond was dan de Noord-Hollandse schaak bond (N.H.S.B.) die zijn competi tie naar sterkte (klassen) heeft ingedeeld: van overgangsklasse tot de laagste, de vierde klasse. Op nog hoger niveau speelde je landelijk voor de K.N.S.B. De Viersprong heeft dit nooit gehaald. Zij kwam meestal met een achttal uit in de vierde klas se. Driemaal is met een team in de derde klasse uitgekomen (waaronder in 1965) en één maal zelfs met twee teams. Niet alleen tussen clubs kon de strijd fel zijn maar ook tussen spelers en wed strijdleider. Zo gebeurde het eens in Petten dat een speler bijna woedend wegliep omdat de Jeugdtraining in De Viersprong. Rechts: Joop de Vries, links Niels Bakker wedstrijdleider hem op een vol gens hem te laag bord indeelde. Als je niet 'thuis' speelt speel je namelijk altijd met wit op de oneven borden maar als je niet meer de beste speler bent en ook niet met zwart wilt spelen kom je daardoor automatisch op bord drie terecht. En dat kwam bij de oud-kampioen hard aan. Gelukkig kon de wedstrijdleider de zaak sussen maar de wrok bleef! Menig woordje is ook gevallen als een speler zonder overleg een wedstrijd voor de bond afsloot als hem dit per soonlijk beter uitkwam. Vaak was een remise (een gedeelde punt) tactisch verstandig maar werd er toch doorgespeeld met soms verlies als beloning. Hier was de wedstrijdleider dus tegen zijn zin buitenspel gezet. Tot het einde toe heeft De Viersprong een achttal als team opgebracht maar dit ging de laatste jaren niet zonder proble men. Zusterclub Bergen is gevraagd om in geval van te kort spelers bij te springen. Dit lukte prima maar het betekende wel dat voor de bond De Viersprong opgeheven moest worden. Ook zijn er nog pogin gen gedaan om Schoorl en Bergen te laten fuseren. Dit was een agendapunt op de ledenver gadering in Bergen. Wat er in de hoofden omging weten we niet want allen zwegen stille! Dit kwam omdat een Schoorlse toe loop kon betekenen dat ze geconfronteerd werden met een lagere indeling in hun Interne Competitie. Voorzitter Bijlsma van Bergen hakte toen de knoop door: Bergen was nog niet klaar voor de fusie. De meeste Schoorlaars wilden wel. Toen bleef er niets anders over dan door te spelen met leenspelers. En dit gebeurde tot het laatst toe. Meestal met één maar soms wel met drie invallers! De laatste clubkampioen van Schoorl was Ben Jonkers. Hij was het ook die als voorzitter, gese condeerd door penningmeester Wim Combé en wedstrijdlei der/secretaris Rob Boer de laat ste avond afsloot. Na nog wat napraten over vroeger sloten de elf aanwezigen het georganiseer de Schoorlse schaakleven af met een snelschaakavond waarbij alle leden nog één maal tegen elkaar konden spelen. Jan Nunnink smaakte nog het genoegen deze avond de meeste punten te ver garen. Net zoals de club met tien leden begon, toen nog een reden om te starten, was dit nu bij een ongeveer gelijk aantal spelers na vijftig jaar reden om te stoppen. Het zij zo! Rob Boer oud-secretaris van De Viersprong Cultuur-historische Vereniging Scorolo nov. 2003

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2003 | | pagina 12