Het schaakleven en de Schoorlse toppers Bovenste foto: Ter gelegenheid van bevrijdingsdag, 5 mei 1965, heeft de schaakclub een praalwagen gemaakt. Waarop vlnr: Cees de Jager, Joop Verkoren, Marius Slot en Jaap de Boer Onderse foto: J.J. Groot, voorzitter 1976-1981 Ruben Lorsch, Onno Polet die ook nog twaalf jaar voorzitter geweest is, Jan Nunnink en ten slotte noem ik nog het laatst aan gemelde lid Rob Helmholdt. Ik sluit niet uit dat ik iemand ver geten ben. Voor zover ik kon nagaan zijn er ooit maar twee dames lid geweest. Een mej. van der Woude van de Omloop, ze is in de zestiger jaren secretaris geweest en later mevr. Lameris. Een door mannen gedomineerde wereld dus. Gelukkig was bij de jeugd wel altijd behoorlijk aan loop van meisjes. Het schaakleven bestond hoofdzakelijk uit de zogenaam de Interne Competitie. Eén maal in de week werd door leden onderling een door de wedstrijd leider vastgestelde partij ge speeld van acht tot elf a twaalf uur middernacht! Afhankelijk van het aantal leden en wensen geformuleerd op de jaarlijkse ledenvergadering werd een indeling gekozen die aan het einde van het seizoen een clubkampioen moest opleveren. Ook buiten de schaakstukken om ging het er soms best wel fel aan toe. Zo gebeurde het eens dat een lid, als dissident bij de schaakclub Bergen opgestapt, al enige tijd op zijn tegenstander zat te wachten. Deze had gemeld dat hij wat verlaat zou zijn. Toen hij uiteindelijk binnenkwam begon hij een gesprek met een serveerster. Dit leidde tot toene mende opwinding bij de wach tende. Na het uitwisselen van een aantal wederzijdse onaange naamheden verliet de eerste defi nitief de zaal en voldeed zijn contributieschuld per post door een in het jaar daarvoor verdien de boekenbon te retourneren. Over de contributie is altijd wel wat gesteggel geweest. In 1960 haalde een voorstel tot con tributieverhoging tot 2,- per maand het nauwelijks. "Kunnen we niet een loterij houden?", vroeg het lid de Jong zich af. Ook later werd door leden die contacten hadden waardoor materiaal goedkoop aangeschaft kon worden de contributie laag gehouden. Veel geld was ook niet nodig, want al die jaren behoefde er nooit zaalhuur betaald te worden! Terwijl het best wel voorkwam dat een ser veerster alleen maar moest blij ven om de paar laat overgeble ven schakers te bedienen. Dat de contributie toch uiteindelijk opliep tot 100,- voor seniorle den had te maken met prijzen, bekers, medailles en saldo vor ming. "Kunnen we niet eens een toernooitje organiseren?", vroeg Ruben Lorsch zich af. Het is er niet van gekomen. Wel vierde in 1982 De Viersprong groots zijn dertig jarig bestaan. Oud-Nederlands kampioen Jan Hein Donner kwam naar Schoorl om een simultaan te spe len. Toen bleek ook dat toenma lig burgemeester Bernard een goed schaker was. Als clubkampioen kwam je vaak dezelfde namen tegen. Pianoleraar Johan van Loo en Jaap de Boer hoofdzakelijk in de zestiger jaren. Later in de zeven tiger jaren, incidenteel Rob Boer en Ruurd Mulder maar langdu rig de als dertienjarige aangetre den Erik van den Berg uit Bergen. Een fanatiek speler ook lid van de schaakclub Bergen en iedere dinsdagavond gebracht en gehaald door moeder en hond. Menig zucht van verlichting is geslaakt toen Erik om studie redenen vertrok waardoor ande ren weer een kans maakten. Na van den Berg pakte Rein Morrema zijn kans (1989). Een Cultuur-historische Vereniging Scorolo nov. 2003

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2003 | | pagina 11