Inhoud Schetsje van Thijs Wildeboer, zoon van oud-brandweercommandant (1923-1951) Piet Wildeboer. In het begin van zijn periode bij de brandweer was mijn vader één van de weinigen In het dorp die een telefoon had. Als er een brand was werd hem dat veelal doorgebeld door de politie. Bij mijn vader startte dan de procedure. Hij stapte op de fiets en reed naar de ondercommandant Cor Hopman. Die woonde in het huis naast de tegenwoordige vishandel lammers. Hopman hoorde niet zo best en sliep waarschijnlijk ook zeer vast. Mijn vader slaagde er echter altijd in de vrouw van Hopman te wekken door steentjes tegen het raam op de eerste verdieping te gooi en. Steevast vroeg vrouw Hopman dan "wat is er Plet". En dan zei mijn vader "er is brand hoor. daar en daar". Daarop beloofde vrouw Hopman: "ik zal Cor wakker maken. hoor". Hopman schoot dan in de kleren en samen spoedden zij zkh dan naar het brandspuithuisje op de Paardenmarkt. Daar stond een Reiskarretje met slanghaspel, straalpijpen. opzetstuk. enz. gereed en daarop togen ze naar de plaats van de brand. Er zullen vast nog wel andere afspraken gelopen hebben om de manschappen te waarschu wen. Wat voor rot In de proce dure andere vrouwen hadden weet Ik niet. Brandweer Basisbehoefte van oen samenleving Van een oud-brandweercommandant 1 De brandweer in Schoorl en Groet vóór 1923 Brand in hel Zeepaardje Drie vrouwen van oud-brandweermannen Duinbranden Alarmeren De vrijwillige brandweer Schoorl en Groet van 1923 tot 2001 9.10,11,12,13.14 2,3,4,5 5 6,7 7 Nazorg brandweerpersoneel na hulpverlening Brand in Bregtdorp Herinnering van mevr. Kroon-van den Oord Van halsjuk tot tankautospuit Rouw en trouw Keuren, kleden en opleiden Brandweerlied Het redden van mens en dier gaat voor alles Oterleker brandweerstaf ook in Schoorl 11 ooi broei en hooistekers De vereniging De eerste (Nederlandse) Schoorlse damesbrandweer 30,31 Huisvesting 32,33 Overzicht van de voornaamste branden 34, 33,36, 37 Personeel van de vrijwillige brandweer vanaf 1923 38, 39 Bluswatervoorziening 39 Actief dienend personeel op 31 december 2000 14 15 15 16,17, 18 19 20,21, 22 22 23 24 25, 26, 27 28,29 40 Omstotfofi» Dc eerste Schoorlse brandweerauto en motorspuit uit «942. met korps en notabelen. 1P. Wildeboer. commandant z Arie Raat. chauffeur - 3 Cor Mopman, ondetcommandant - a A Boglman - 5 - 6 7 8 Th. Vegter, politieman - 9 Adriaan Kroon 10 Hr. leegwater 11 12 Piet Meijer «j S.G.l.F. baron van Fridagh, burgemeester «4 F. Kalk. politieman hr. van Wijk, gem.ambtenaar «6 K.P. Zuurbier, architect Nog één van Henk Snip Op de twaalfde februari van 1972 we de melding: brand in de woning van Chris van Geel". Wij zo snel mogelijk naar het door de beeldhouwer john Raedecker gebouwde huis aan de Achterweg. De eer ste spuitgasten probeerden nog spullen uit de reeds flink brandende atelier woning te redden. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Gelukkig kon er nog het één en ander uit de werkkamer van de dichter worden gehaald en in het verder In het bos gele gen zomerhuis worden opgeslagen. De bewoners, de dichter-tekenaar en de latere dichteres Elly de Waard, werden naderhand gebeld en kwamen naar de rampplek toe. Hevig aangeslagen beke ken ze de situatie. Er is toen heel wat belangrijk werk in rook opgegaan. Naschrift over Van Geel Op de foto op de omslag van de bundel Enkele Gedichten van Chr. J. van Geel, Atheneum, Amsterdam 1973 zoekt de dichter direct na de brand tussen de puin hopen. In het artikel In Vrij Nederland 12 maart «994 van de hand van Elly de Waard "Chris van Geel: 'een rijkaard in gedachten' staan een aantal foto' s kort na de brand bij het huis gemaakt. Van Geel was puur en alleen dichter-tekenaar. Zijn kennissen in Groet waren de kunst schilder Budding en de familie J.E. Romein. Zijn werk is de laatste jaren sterk In aanzien gestegen. Van van Geel (het slachtoffer) "Toen wij om drie uur 's nachts thuiskwa men was het vuur geblust maar alles was veranderd In natte prut. Gelukkig stond nog veel op zijn eigen plaats. Ik herkende dc boeken In hun verkoolde toestand. Op dat moment had ik de brandweer weg moeten jagen, maar ze zeiden dat er gevaar voor instorting was. Alsof er niet altijd gevaar voor instorting is! Dus trok ken ze de muren om waardoor alle ver koolde boeken werden verpulverd. Verkoolde boeken kan je weggooien, maar aan verkoolde manuscripten had ik nog wel wat gehad: van de dikke pakken papier waren alleen de randen verbrand". Wat verloren ging: uiteraard het zo zorg vuldig verzamelde en geschikte interieur, de boeken, waaronder oude surrealistica (Vaché), maar van de papieren, brieven en varianten van gedichten en van de teke ningen bleek een verrassend groot deel gered te kunnen worden. En tenslotte vond van Geel dat de brand voor hem een zinloze gebeurtenis was. alleen maar lastig en niet. zoals ziekte of dood. bruik baar voor zijn kunst. Cl lil fR.iiisTOKis<:ni:\t:H>:M«.iN'.S«.oKi»M..>/ Hk»m>»hh i1*»*—

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 50