VAN EEN OUD-BRANDWEERCOMMANDANT Op i januari 1959 werd ik lid van de vrijwillige brand weer en aangesteld als brandwacht. In die tijd ont stond namelijk het idee mijn functie van hoofd van gemeentewerken te combineren met die van brand weercommandant. Na het volgen van de diverse brandwacht opleidingen bezocht ik de brandweer- school in Amsterdam. Ondanks het feit dat de bluseenheden van Groet en Schoorl onder hetzelfde korps vielen opereerden en oefenden zij apart. In Groet was de kazerne aan de Kerkbrink. Schoorl had in 1963 een nieuwe brand weerkazerne compleet met eigen leslokaal in gebruik genomen. Dit maakte het raadzaam beide eenheden samen te voegen tot één brandweerkorps welke tot het einde van de eeuw een schitterend korps vormde. Mijn voorganger de heer Kwinkelenberg was reeds gestart met de opleidingen tot brandwacht. Hij gaf ook les aan brandwachten uit onze omgeving. Na hem zetten mensen van de brandweerinspectie het lesgeven voort. De kring Alkmaar ontwikkelde acti viteiten, zoals o.a. kringwedstrijden. Het brandweer korps van Schoorl heeft met deze wedstrijden zeer actief meegedraaid. Het opleidingsniveau was hoog. Op 1 januari 1964 werd ik benoemd tot commandant. Dit commandantschap eindigde op 1 november 1989. Een mooie periode om op terug te zien. Levend in een eeuw van technische ontwikkelin gen en bestuurlijke veranderingen, is aan de zelf standigheid van de gemeente Schoorl een einde gekomen. De gemeente Schoorl is in de gemeente Bergen opgegaan, waarmee de brandweer Schoorl is opgegaan in een groter geheel. Hiermee geconfron teerd zijn oud brandweerlieden in de geschiedenis van de brandweer gaan graven. Ik hoop dat bij velen een onblusbare belangstel ling wordt gewekt om kennis te nemen van het werk van de vrijwillige brandweer. D. BLOM oud-commandant

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 4