BRANDWEER: BASISBEHOEFTE VAN EEN SAMENLEVING Het is een goede gedachte dit themanummer van "Scoronlo" te wijden aan de Schoorlse brandweer, tot januari 2001 een zelfstandig korps en na de fusie onderdeel van de brandweer van de nieuwe gemeente Bergen. De brandweer is door de eeuwen heen een eerste basisbehoefte van een gemeenschap. Eén van de eerste zaken die een zich ontwikkelende gemeen schap organiseerde was de brandweer. Je kunt het zelfs omdraaien: je kunt pas spreken van een samen leving - hoe primitief ook - wanneer de deelnemers aan die samenleving hun gezamenlijke veiligheid enigszins hebben gewaarborgd, waarbij de strijd tegen het vuur voorop staat. De organisatie van de brandweer is weliswaar een verantwoordelijkheid van de gemeente, maar dat wil niet automatisch zeggen dat er per gemeente één brandweerkorps is. De samenstelling van de gemeente, met name aard, aantal en omvang van de kernen, bepaalt in hoge mate de organisatiestruc tuur. Zo kent bijvoorbeeld een gemeente als Schermer meerdere brandweerkorpsen, gezien de uitgestrektheid van die gemeente. Hetzelfde geldt overigens van oudsher voor Alkmaar. De brandweer in ons land bestaat nog voor het overgrote deel uit vrijwilligers, in verenigingsverband, voor wie de zorg voor de directe eigen leefomgeving het belangrijkste motief vormt bij de brandweer te gaan. Dit laat zich ook vertalen in de oude gemeente Schoorl: hoewel er sprake was van één korps waren er twee uitrukpunten, te weten in Schoorl en Groet. Om dit goed te kunnen laten werken werd ervan uit gegaan - en ik denk dat dit nog steeds zo is - dat het materieel, de wagens, door mensen uit de betreffen de kern werd bediend en bij het vervullen van vaca tures werd en wordt daar ook goed rekening mee gehouden. Als burgemeester heb ik de vrijwillige brandweer altijd als een groot goed beschouwd en heb grote waardering voor de inzet, onderlinge kameraadschap zorg voor het kostbare materieel en professionaliteit van onze brandweermannen en vrouwen, die zich bovendien moeten onderwerpen aan een pittige en veel tijd vergende opleiding. In deze tijd lijkt de vrijwilligheid bij veel organisa ties onder druk te staan, soms ook bij de brandweer. Het is mijn stellige overtuiging dat zeker in de kleinere gemeenten de vrijwilligheid een belangrijke voorwaarde is om de directe veiligheid in de samen leving te kunnen waarborgen en ik hoop van harte dat steeds opnieuw vrouwen en mannen zich aangesproken voelen daaraan hun steentje bij te dragen. LAMBERT QUANT oud-burgemeester van Schoorl Cultuur-historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 3