De eerste Schoorlse damesbrandweer Iedere gemeente was verplicht invulling te geven aan de dienst Bescherming Bevolking (de B.B.). Voor Schoorl gold dat alle leden van de vrijwillige brandweer als vrijwilliger tekenden voor de functie van wat men toen nood- wachter noemde. Hierdoor ver viel het verplichte karakter. Deze in Nederland toch wel unieke situatie leverde in het Schoorlse dus een vrijwillige B.B. op. Het lokale hoofd van de B.B. was de heer K.A. van den Brink. 1 Mevr. C.P.A. Berkhout-Dekker, zonder beroep 2 Mej. C. Haring Tiny zonder beroep 3 Mej. A. Kaandorp, verkoopster 4 Mej. M. Krom, hulp in de huishouding 5 Mej. G. Kuitwaard Gitta tandartsassistente 6 Mevr. J.C. de Leeuw- Boon Ans zonder beroep 7 Mevr. P.A. Opdam - Hoebe Nelzonder beroep 8 Mevr. I.A. Raat - de Jong Impje zonder beroep 9 Mej. J.M. Rietveld Hannie hulp in de huishouding 10 Mej. A. Stam Agaath hulp in de huishouding wel voldoende geïnteresseerden op- Uiteindelijk waren er zo'n tien gegadigden, voldoende om de cursus brandwacht 2e klas te starten. Deze cursus werd onder En zo had Schoorl, zo zeggen de dames zelf, de eerste gediplo meerde damesbrandweer van Nederland. Eigenlijk klopt dit niet helemaal omdat deze dames als B.B.-vrijwilligers niet in het In 1957 vroeg deze dienst, vanuit haar taak de Nederlandse burger in tijden van oorlog te bescher men, een extra inspanning van de toenmalige brandweer. Want stel dat er vanuit die situatie brand zou uitbreken dan was het duidelijk dat er onvoldoende mankracht beschikbaar is. Eigenlijk is het woord man kracht, althans deels, niet correct gebruikt want brandweercom mandant Kwinkelenberg dacht aan de Schoorlse vrouw. Goed opgeleide vrouwen konden best prima bij dit soort calamiteiten ingezet worden. Nu alleen nog het vinden van de juiste personen. Zo dacht hij bijvoorbeeld aan werving van de echtgenotes, dochters en mogelijk andere familieleden van de eigen brand weerlieden. Dit bleek geen goed idee. De belangstelling was onvoldoende. Hij zocht verder en nam toen contact op met Herman Bredewout van de plaatselijk EHBO. Dit leverde auspiciën van de BB door de heer Kwinkelenberg verzorgd. Hij zelf deed de instructie en de oefeningen, waarbij hij, zo luidt de overlevering, zeer streng te werk ging. De benodigde kleding (overall's) en helmen (Engelse legerhelmen) werden uiteraard van de BB betrokken. De instructie werd gegeven in de plaatselijke horeca gelegenheid van Raat aan de Duinweg (waar nu de fietsen- handel is) en de praktijkoefenin gen werden gehouden op het kruispunt voor "de Roode Leeuw" en op de Duinvoetweg, terwijl ook de schuur van Rezelman (Hogenolweg 26 in Groet) als plaats van oefening wordt genoemd. Op 4 juni 1958 werd het examen afgenomen waarna, volgens de gemeentenotulen, de volgende tien dames het certificaat "brand wacht 2e klas" in ontvangst mochten nemen. Cultuur historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 38