Abraham Sinterklaas Klaverjassen De Nablussers totdat zij in 1989 de brandweer verlieten. Hierna hebben Henk Smit en Jan Schreuder het werk voortgezet tot ook zij met leef tijdsontslag gingen. Jammer, omdat in die 30 jaar dat het blaadje regelmatig verscheen alle brandweer- en sociale activitei ten hierin vermeld werden. Het was een dankbare bron bij de samenstelling van dit themanummer. Veel van de niet- rapportage gebonden activiteiten kwamen toen, vanaf het begin van de jaren negentig in de jaar verslagen. In 1979 vond men het wel leuk om degene die vijftig jaar werd op hun verjaardag met een nach telijk bezoek te vereren. De eer ste "gelukkige" was Klaas Ruis, die in de woning bij de kazerne woonde. Met luid getoeter, vuur werk en gezang werd Abraham naar buiten geroepen. Het was wel de laatste keer dat er knallend vuurwerk gebruikt werd omdat een dame uit de buurt van schrik onder het biljart van het naburige café was weggekropen en later haar beklag deed bij de gemeente, omdat ze dacht dat er oorlog was uitgebroken. Tot op heden wordt dit fenomeen nog steeds gevierd waarbij in het verleden ook oud burgemeester Cor Bernard en administrateur Klaas Tillema niet zijn vergeten. Eén van de hoogtepunten van het seizoen was wel de Sinterklaasavond voor de leden en hun partners. Na het trekken van de lootjes maakte iedereen een surprise. Op de eerste zater dagavond na 5 december kwa men Sint en Piet voor hun ver trek naar Spanje nog even langs in de tot feestzaal omgebouwde kazerne. De aangetrokken Sint (Jaap Meereboer) en Piet (Leo Kooistra) lieten zich op deze avonden, ook tot hun eigen plezier, lang niet onbetuigd, het geen uitmondde in avonden van topamusement. De ooit klein begonnen surprises werden in de loop der jaren steeds groter en ingewikkelder. Zo zeer zelfs dat er verschillende leden begonnen af te haken omdat ze vonden dat ze hierin niet meer mee konden komen. Dit was dan ook de reden dat er werd besloten om dit gebeuren op het hoogtepunt te beëindi gen. De Sinterklaasavonden zijn aan hun eigen succes ten onder gegaan. Een andere activiteit is het kla verjassen, gestart in 1977. Als de R in de maand is wordt er gewoonlijk op de derde vrijdag van de maand geklaverjast in de kantine van de kazerne. Aan het einde van het seizoen wordt aan de totaalwinnaar van het seizoen de "Wisseldoofpot" uitgereikt. Tot op heden wordt nog steeds geklaverjast al moet gezegd wor den dat de belangstelling bij de jongeren uit het korps sterk teruggelopen is. Tot voor kort was het voor dege ne die het korps om reden van leeftijd (55 jaar) of door afkeu ring moesten verlaten over en uit. Het contact met de brand weer was er niet meer. Maar niet iedereen had daar vrede mee. Begin 1992 is door oud-brand meester Wim Limmen het initia tief genomen om te komen tot een vereniging van oud-brand weerlieden. Op 10 april van dat jaar startte deze club al meteen met vijftien leden. En welke naam is niet toepasselijker dan "De Nablussers"? Het doel was en is de sociale contacten te blij ven onderhouden, maar ook de contacten met het korps. Eind 2000 had de club vijfentwintig leden, waaronder drie vrouwe lijke "partnerleden", waarvan de mannen jammer genoeg veel te vroeg zijn overleden. De veelal low-budget acti viteiten zijn zeer veelzijdig, waarbij de gezelligheid steeds voorop staat. Het is te hopen dat volgende generaties de behoefte voelen deze traditie voort te zetten, zo is de wens van de na blussers. Cultuur-historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 37