De Oterleker brandweerstaf ook in Schoorl Er is een tijd geweest dat een brandweercommandant en de bij een brand aanwezige bevelvoer der een staf bij zich droegen als teken van waardigheid of her kenning. Deze staf vind je nu alleen nog maar in musea of mis schien een enkele in particulier bezit. Zo had ook de heer Posch, indertijd burgemeester van Oterleek, er één in zijn bezit. Het is om deze staf waar tot op de dag van vandaag door vele korp sen om gestreden wordt. Dit ging als volgt. Rond 1950 stond in Oterleek een toen niet meer gebruikte handspuit in de weg, omdat er geen opslagcapa citeit meer was. Toen op zekere dag de heer van Maarleveld, de commandant van het Alkmaarse brandweerkorps, dit spuitje zag staan bedacht hij zich niet en vroeg en kreeg toe stemming dit spuitje mee te nemen. Deze kon dan mooi pronken in het Alkmaars brandweermuseum. De Oterleker burgemeester wist echter niets van deze toestem ming en toen hem dit pas veel later ter ore kwam wilde hij hem dolgraag terug voor zijn eigen collectie. Maar gegeven is gege ven. Wel bazuinde hij vol trots rond dat hij een aantal comman deursstaven in zijn bezit had waar hij heel zuinig op was. Toen dit een aantal Alkmaarse brandweermensen ter ore kwam besloten ze een geintje uit te halen. Met een smoes werd de staf aan de vrouw van de burge meester ontfutseld en zo gebeur de het dat deze in Alkmaar terechtkwam. Daar zeiden ze dat ze hem gestolen hadden wat fei telijk ook zo was. Dit weghalen van de staf bij een korps was het begin van een competitie. Ook anderen in de regio begonnen hier de lol van in te zien en ont vreemden de staf vervolgens weer van Alkmaar. In de beginja ren hebben ter afschrikking van "deze diefstal" zelfs schorsingen Het overhandigen van de in Oterleek veroverde Staf aan het korps in april 1971. Brandweerlieden v.l.n.r. Arie Hoogvorst Jz., Dik Blom (comm.), Wim Llmmen, Piet Ofman en Dik Kroon. Op de foto ontbreekt Jan Wittebrood (zie pagina 20). plaatsgevonden! In onze omge ving, niet in Schoorl overigens, werden wel een aantal "arresta ties" verricht maar deze gingen in een gemoedelijke sfeer. De staf werd altijd goed ver stopt en aanwijzingen werden beperkt gehouden. Maar door inventiviteit, creativiteit en goed speurwerk kon de staf toch bemachtigd worden. Het moge duidelijk zijn dat ook de Schoorlaars, altijd in voor een goeie grap, de staf probeerden te bemachtigen en dit gebeurde dan ook. Tussen 1951 en 2000 heeft Schoorl hem maar liefst zeven keer bemachtigd. Dit was in sep tember 1967 uit Petten, april 1971 uit Oterleek, verder in juli 1977, oktober 1981 uit Woerden, november 1989 uit Bloemendaal, februari 1994 uit Hippolytushoef - door de drie eerste Schoorlse brandweervrouwen Wietske Kroon, Diana Duijn en Diane v. Munster - en tenslotte in februari 1998 uit Beverwijk. Aan de staf wordt een plaatje en een eigen lint bevestigd. Op dit plaatje, vergelijkbaar met het plaatje op een wandelstok, staat het gemeentewapen. Op de wim pels wordt de naam afgedrukt van het korps dat de staf gevon den heeft. Als deze uiteindelijk vol is gaat hij naar het brand weermuseum. Het spel begint dan weer opnieuw maar dan met een nieuwe staf. Cultuur historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 32