Rond 1990 namen zonder zich er veel om te bekommeren of ze later op het matje werden geroepen. Zo leen de Kwinkelenberg met gemak de manschappenwagen van de klei ne motorspuit uit aan de Dienst Gemeentewerken. Aan het einde van de jaren vijftig maakte het korps deel uit van de kring Alkmaar. Deze Kring werd gevormd door de commandanten en ondercom mandanten van de brandweer korpsen van Alkmaar en de omliggende gemeenten in ruime zin. Het was een los vast samen werkingsverband waarin bij gezamenlijke belangen als een heid werd opgetreden. Zo wer den opleidingen voor het perso neel verzorgd en onderling wed strijden gehouden om ondermeer de korpsband te verstevigen. Zoals dat gaat vond hier ook een ontwikkeling plaats, niet in het laatst bevorderd door het Rijk. Er moest een regio Alkmaar worden gevormd. Schoorl hoor de in verband met de onduide lijkheid over de kosten tot de laatste die tot dit straffer georga niseerde verband toetraden. Dat was in 1976. In het begin van 1980 gaat de regionale meldka mer functioneren. Gesproken wordt over een provinciale brandweer (gelukkig is het daar van niet gekomen). De brand weer gaat functioneren als kern voor de materiële hulpverlening. Als we rond 1990 de balans opmaken dan bezit Schoorl met zo'n 6700 inwoners een goed geoutilleerd brand weerkorps met een sterkte van iets meer dan 30 manschappen. Volgens landelijke richtlijnen afgeleid van de Brandweerwet en de Rampenwet, bestaat de samenstelling van de sterkte uit vier blus- ploegen, een comman dant en een ondercom mandant. Ook de rangindeling ligt vast. Voor de categorie gemeenten van 6000 tot 14.000 inwoners is voor de commandant als hoogste rang adjunct-hoofdbrandmeester der eerste klasse toegestaan. We schrijven deze rang niet alleen voluit uit curiositeit, maar ook om aan te geven hoe ver de orga nisatiegraad gaat en hoe profes sioneel alles is geworden. De gemeenteraad stelt jaar lijks de begroting vast. Die bestaat uit drie hoofddelen: /de reservering voor investerin gen (rond 1990 100.000,-). Ondermeer hierdoor kon in 1995 de nieuwe kazerne aan de Nieuwedam worden betrokken. /de uitgaven voor de gewone brandweerdienst. Deze is aan een limiet gebonden en behoort door het korps zoveel mogelijk te worden bewaakt, /de uitruk uren. Deze post is afhankelijk van de gedane inzet. De oppervlakte van de gemeente bedraagt 3326 ha, waarvan 1759 ha duingebied. De kuststrook is 9.2 km en de gemeente grenst met een lengte van 5 km aan de rijksweg N9. Dit gebied is door de brandweer opgedeeld in vier delen, te weten Schoorl, Groet, Rijksweg en de Staatsduinen. Voor ieder gebied is er een draai boek. Gebeurt er ergens iets dan moet het korps automatisch gaan draaien, te starten vanuit de alarmcentrale Alkmaar. Aan het soort calamiteit is de benodigde roostergroep gekoppeld. En aan de plaats de gewenste opkomst- tijd en uitruktijd. In het begin van de jaren negentig zitten er onder de vrij willigers geen boeren meer, zo constateren we. Op de vrijwilli gers wordt voor wat betreft de tijd en oefeninzet een groot beroep gedaan. Bijna de helft van de leden volgt een cursus en binnen het korps zijn drie instructeurs aanwezig die in de regio les geven. Om de twee weken is er op de maandag avond een oefenavond voor het hele korps. Door de week zijn er avonden beschikbaar voor cursussen en onderhoud van het materiaal. Per jaar is er een grote verbindingsoefening. De blus- groepen oefenen regelmatig op het regionaal oefencentrum Marken-Binnen en er wordt mee gedaan aan de meetoefeningen van de Waarschuwings Verkennings Dienst (met de zelf ingerichte VW-bus). Regionaal werd deelgenomen aan praktijk en theorie wedstrijden. In het jaar 1990 waren er 75 brandmeldingen en 11 meldin gen voor hulpverlening. In Schoorl waren vijf gebouwen voorzien van een automatische brandmeldinstallatie. Vaak werd uitgerukt op een loos alarm (in 1991 16 van de 22 keer). Er werd op verbetering aangedrongen. Curieus is de opmerking van de brandweer in haar verslagleg ging onder het hoofdstuk opmer kelijke inzetten: "Hotel Schoorl, welke brand min of meer van te voeren was aangekondigd en daarom ook volgens een draai boek is uitgebrand en gesloopt". Latere generaties zullen zich afvragen wat daar nu achter zou zitten. Arbeidsinspecties, bouw- en woningtoezicht en anderen heb ben in het voorbereidingstraject van een bouwproject een inbreng in de voorgeschreven veiligheid. Daar hoort natuurlijk ook de brandpreventie bij. We zien dan ook in deze tijd het aandringen vanuit de brandweer op meer gelden daarvoor en op meer dui delijkheid door middel van regelgeving. Zo gaat de brand weer van Schoorl de laatste tien jaar van de twintigste eeuw in. De tien jaar waarin de opkomst van de PC en de stijging van de beurzen zich doen gelden. Over het begin van de jaren negentig valt te melden dat het aantal duinbranden leek toe te nemen. Wellicht heeft dit te maken met de overgang van de Boswachterij naar een recreatiegebied. De gangbare mening bij Staatsbosbeheer is dat het aantal branden door brandende sigaret ten is afgenomen sinds het rook verbod is opgeheven. Tijdens het rookverbod werd nogal eens Cultuur-historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 18