De oorlog Ontwikkeling van 1923 tot 1952 Kort na de oprichting boog het college zich over de vraag of er onderzocht moet worden welke maatregelen tegen luchtbescher ming getroffen moesten worden en of de brandweer daar een rol bij moest spelen. Dat was in januari 1929. Vijf jaar later dringt gemeenteraadslid Fl. Schermer erop aan tot een separate bos- brandweer in de gemeente te komen. Op 19 februari 1936 stelt de gemeenteraad een verorde ning vast ter voorkoming van bos- en heidebranden. Tevens wordt een reglement voor de bosbrandweer in de gemeente Schoorl vastgesteld. Over dit reglement is overleg over de wenselijkheid van samenwerking met Staatbosbeheer geweest. We zien hier hoe autonoom Staatsbosbeheer en de gemeen ten geweest moeten zijn. Gedeputeerde Staten vinden die verordening overbodig gezien de gemeentewet en het Wetboek van Strafrecht. Hij komt er toch, evenals de bosbrand- weer. Naar de bosbrandweer hebben we geen verder onder zoek gedaan. Het was hun taak heide- en bosbranden te blussen, in de oorlog voornamelijk ver oorzaakt door brandbommen. Voor wat betreft het ten dienste zijn van de brandweer voor de luchtbescherming vinden we weinig. In Alkmaar daarentegen is over de periode van 1939 tot 1947 een luchtbeschermings brandweer georganiseerd geweest, die tevens als brand weer voor circa 30 omliggende gemeentes was aangewezen. Na de meidagen van 1940 veran derde er aanvankelijk voor de brandweer niet veel. De Duitse bezetter zag aanvankelijk het nut wel in van een goed functione rende brandweer. Later in de oorlog kreeg de brandweer min dere aandacht. Sommige brand weermannen hadden het wel eens moeilijk in die tijd. Waar ligt immers de grens tussen bur gerplicht en het verlenen van hand- en spandiensten aan de bezetter? In januari 1943 hield de beroepsbrandweer in Nederland op als zodanig te bestaan en werd toen rijksbrandweer. Met een sterke militaire inslag. We hebben niet de indruk dat de oorlog in Schoorl ingrijpend voor de brandweer is geweest. De gemeente Schoorl stond in de oorlog in het teken van de Duitse kustverdediging en de daarmee samenhangende afbraak van Camperduin. En verder van het kamp Schoorl, dat als legerkamp, interneringskamp en concentra tiekamp heeft gefunctioneerd (de laatste benaming is van Albert Boer, auteur van 'Het Kamp onbeloond gelaten. We zien dat in de jaren voor de oorlog de beloningen overwegend gekop peld waren aan de feitelijk ver richte werkzaamheden. Dat kon, want de gemeentefinanciën waren in hoge mate op liquiditeit gestoeld. Na de tweede wereld oorlog ontwikkelde onder invloed van begrotingstechnie ken en de invoering van budget systemen de beloning zich tot het huidige stelsel van vaste en variabele toelagen en vergoedin gen. De rechtspositie van de vrij willige brandweerman is nu geregeld naar een landelijk model. We zien in de gemeente verslagen met betrekking tot de brandweer, dat de financiën overwegend gericht zijn op de aanschaf van materiaal. Beloningen waren kennelijk geen discussiepunt. Aanschaf van laarzen 475,- in 1947), aanleg elektrici teitskabel voor sirene (1949), kre diet voor brandspuithuisje te Groet (1950), aanschaf brandkra- nen in verband met uitbreiding waterleidingnet, aanschaf brand- spuit-manschappenwagen (1956) enzovoort. Op 23 juni 1952, iets meer dan een half jaar voor de Watersnoodramp, wordt de gemeentewet gewijzigd en krijgt de brandweer zijn eigen Brandweerwet. Vanuit de daar van afgeleide Verordening op de Organisatie en het Beheer der Brandweer stelt het college voor de leden van de Vrijwillige Brandweer een instructie vast (18 januari 1955). Dan valt te zien dat, tot het opgaan van het korps in het korps van de fusiegemeen te Bergen, een rechtlijnige ont wikkeling plaatsvindt, zonder veel organisatorische puistjes en bultjes. De Raad zegt zelfs nee tegen een suggestie van de Rijksinspectie voor de Brandweer om de hooistekers bij de brandweer in te lijven (22 maart 1955). Dat was vóór die tijd wel anders. Bij foto: Brandweerman in 'blue outfit' uit de jaren vijftig Cultuur historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 16