Beloningen de voortgang van de plannen. Toch zijn er midden jaren der tig nog hele stukken in de gemeente waar men over aan zienlijke lengten nog van blus water is verstoken. Tussen Schoorl en Groet over een lengte van meer dan twee kilometer. In die tijd ontstonden er allerlei afspraken met buurgemeenten, met name met de gemeente Alkmaar, over de beschikbaar stelling van een automobiel(brand)spuit en een motor(brand)spuit. Alkmaar deed dat niet voor niks en er was over en weer een drukke corres pondentie om tot voor beide par tijen aanvaardbare tarieven te komen. In 1937 slaagde het colle ge van Schoorl erin de vaste toe zegging van hulp van het brand weerkorps van Alkmaar voor gebruik van de motorspuit van 40,- terug te brengen naar 30,- per jaar. Voor het eerste uur dat de motorspuit daadwerkelijk dienst zou doen moest 85,- betaald worden. Het voert hier te ver om na te gaan in hoeverre deze bedragen invloed op beslis singen hadden hulp te vragen. Uit het chronologisch over zicht van branden achterin deze uitgave valt te concluderen dat die hulp nauwelijks nodig is geweest. De verordening van 1923 stelde ook de beloning van de vrijwilli gers vast. We zien in de jaren daarna het onderwerp brand weerbeloningen voortdurend terugkomen. Niet alleen gaf de geldontwaarding daartoe aanlei ding, maar ook de uitbreiding van de werkzaamheden zoals onderhoud en preventief toe zicht. Zo schouwden in de zomer van 1928 het ploeghoofd A. Selhorst en de heer A. Koortens (beide baasmetse laar, de eerste protestant, de ander rooms-katholiek) met de gemeenteopzichter de schoor stenen in de gemeente, beginnen de in Camp. Voor die schouw was door de gemeente een vast bedrag begroot en met een uur loon van 0,60 konden ze onge veer één derde van de schoorste nen schouwen in dat jaar. Voor de jaarlijkse beproeving van de 'Brandkranen en van de oude Handspuit' in de verschillende buurtschappen werden ook ver goedingen gereserveerd. Na afloop van een brand leverde de brandmeester een schriftelijk verslag van de verrichte werk zaamheden in, waarna het colle ge de vergoedingen vaststelde. Wanneer men 'nodeloos was gealarmeerd' werd dat ook niet 12 mei 1980. Een sportvliegtuig maakt een nood landing op de onderberm van de Hondsbossche zeewering (foto: R.A.A. Kooi). Op de foto staan ondermeer brand weerlieden, v.l.n.r. Joost Ivangh, Henk Snip, Arie Zwagerman, Jan Smit (naast de politieman), Piet Koopman

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 15