De vrijwillige brandweer van Schoorl en Groet van 1923 tot 2001 Nederland kondigde rond het uitbreken van de eerste wereldoorlog de mobilisatie af. Heel wat jongemannen werden onder de wapenen geroepen, in een voor die tijd strakke organi satie. We zien in die jaren de opkomst van veel vormen van organisaties. De Nederlandsche Brandweer Vereeniging werd opgericht in 1917. De ontwikkeling van materieel en voorschriften bij de brandweer kwam beter op gang. Tot dan was de bestrijding van de branden in de gemeente Schoorl en Groet neergelegd in reglementaire bepalingen. Gewoonte en traditie speelden een grote rol. Veel werd uit de losse hand geregeld en aan registratie werd nauwelijks iets gedaan. In de raadsvergadering van augustus 1917 werd kunstschilder T. de Jong geprezen voor zijn flinke optreden bij de brand in de Nollen tegenover de begraaf plaats. Door zijn kordaat optreden zijn een beperkt aantal dennen verbrand. Betreurd werd dat een aantal inwoners het lang van tevoren had zien roken maar zich te laks betoonden om dadelijk in te grijpen. Bezien we de brandbestrijding over de laatste jaren van de vorige eeuw dan zien we een strakke organisatie van vrij willigers, die aan de eisen van een gekwalificeerde functionele organisatie voldoet en tegelijkertijd een institutie is gaan vormen. Het jaarverslag van de vrijwilligersvereniging telt al gauw vijftien pagina's. In dit stuk zullen we een schets van die ontwikkeling geven. Ontstaan Dringende vragen om nu toch tot een beter georganiseerde brandweer te komen werden gesteld door het raadslid de heer Luhrs, we schrijven 1919. Zoals dat vaak gaat met voorstellen tot verbetering moeten er eerst weerstanden worden overwon nen. In dit geval was het tegen argument dat er geen bluswater in de gemeente voorhanden was. Bij de opkomst van de ver schillende organisatievormen hoorde ook die van de verzeke ringsmaatschappijen. De hoogte van de premies was in die tijd indirect gekoppeld aan de aan wezigheid van bluswater. In Schoorl en Groet zien we de ont wikkeling van de geprojecteerde plannen voor het buizenstelsel in de gemeente gelijk opgaan met de besprekingen van het comité dat de organisatie van de brand bestrijding vorm moet geven. Bluswater voor de premies. Met de verordening van 9 november 1923 is de organisatie een feit. De structuur van de gemeentelijke brandweer wordt daarin geregeld en de vergoedin gen van de vrijwilligers vastge legd. De brandmeesters van Schoorl en Groet krijgen een extra bedrag van zes gulden per jaar om toezicht op het materiaal te houden. Met het vorderen van de aanleg van de drinkwaterlei ding rijst ook iedere keer weer de vraag naar meer brandkra- nen, aftapkranen, spruitstukken en dergelijke. Met name de gemeenteraadsleden Kaag, Stam en Schermer leven intens mee met de opzet, de uitvoering en Cultuur-historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 14