Had je zelf ook wel bij de brandweer gewild? "Nou nee, we kunnen niet alle maal wegrennen bij brand. Bovendien, sommigen hebben al een echtgenoot, een schoonvader en soms een zoon of zelfs een dochter aan de brandweer gele verd." Was het wel eens vervelend dat er zoveel tijd in cursussen en oefenin gen ging zitten? "Dat viel wel mee en het hoort er bij. De enige keer dat we wel eens mot hadden was als ze na de brandweeroefening nog eens ergens anders "oefening" gingen houden, bijvoorbeeld op de ker mis in Petten. Dat vond ik dan weer niet zo leuk. In die tijd oefenden ze op vrijdagavond, dat was geen goede avond. Maar ja, ze hebben daar zelf wel veel plezier aan beleefd." Werden er ook weekenddiensten gehouden? "Ja, je wist van tevoren wie er aan de beurt was. Soms wilde je in het weekend ook wel eens een rondje fietsen. Dat kon wel, maar niet te ver weg. Het is nog altijd zo dat ook al ben je vrijwillig bij de brandweer, ze moeten wel op je kunnen rekenen." De brandweer wordt ingezet bij ongelukken, hadden jullie mannen het daar wel eens moeilijk mee? "Vroeger hadden ze daar nog niet zoveel mee te maken. Het was ongeveer twintig jaar gele den dat er twee jongens in Bergen uit de bocht vlogen. Eén van de twee heeft toen een flinke tijd in coma gelegen. Wat dan heel vervelend is dat je later niet te horen krijgt hoe het afgelopen is. Je leeft toch mee. Vroeger stond er geen traumateam klaar. Ze hadden het er onderling wel over, maar je moest het uiteinde lijk zelf oplossen. Als je dan niet zo'n prater was dan kwam je er toch mee te zitten." Gaan oud-brandweermensen nog steeds met elkaar om? "Ja, de mannen hebben de nablussers-vereniging. De eerste vrijdag van de maand komen ze bij elkaar. Voorheen organiseer den ze viswedstrijden en fietstochten voor de kinderen. Ze hadden een feestcomité en er is wel eens gezegd dat een vrouw in dat comité zou moeten maar dat wilden we niet. De mannen moesten samenwerken; wij als vrouwen deden ook veel samen." Eerst ging de brandweer van Groet en Schoorl samen en nu is alles naar Bergen gegaan. Geeft dat problemen? "Groet en Schoorl is al weer wat langer geleden, maar toen die bij elkaar kwamen, was dat een heel probleem, denk erom! Ik weet zelfs van iemand die heeft bedankt voor de brandweer want hij wilde niet naar Schoorl toe. Maar het is nog wel altijd zo dat als je in Groet woont je altijd moet uitrukken met de wagen van Groet en in Schoorl ga je uit met de wagen van Schoorl." Hebben brandweermensen brandbeveiliging in huis? "Wij hebben dat nooit gehad, alleen bij de meisjes op de slaap kamer stond een brandblussertje. We kregen van de kinderen een rookmelder onder het mom van jullie worden ook al een dagje ouder. Het kan dan gebeuren dat je rustig een stukje vlees staat te braden en dat dan ineens die rookmelder begint te piepen. Je schrik je rot." Het bovenstaande is een gesprek met de echtgenotes van de oud brandweer lieden Blom, Kroon en Limmen. Cultuur-historische vereniging Scoronlo Brandweer 1923-2000

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 2002 | | pagina 11