Uit het archief Jr (p. §4s~&-si^m^sj^ V^x3_>~ J Adriaen Jansz. Koek uit Schoorl komt op 14 mei 1674 met de twee burgemeesters van Warmenhuizen overeen om met zijn eigen paard en wagen voor het dorp Warmen huizen met de Prins van Oranje mee te vechten in de oorlog tegen Frankrijk. De vergoeding zou zijn 7 gulden per dag vanaf 13 mei t/m 15 oktober 1674. Hij verloor zijn paard en wagen in de slag van Sevett (waarschijnlijk wordt Sereffe bedoeld red.) en wil na twee jaar wel eens geld zien. De bron is het Oud Archief Warmenhuizen inv. no. 138 van 3 september 1676 en de fotocopie van het stuk is ons aangeleverd door Sam Schipper uit Warmen huizen, die ook de vertaling ver zorgde, waarvoor dank. Aen de Edel Mogende Heeren Gecommitteerde Raden van de Staten van Holland en de West- vrieslant in Westvrieslantende 't Noorderquartier. Verthoont reverentelyck Adriaen Jansz. Koek wonende tot Bergen in de banne van Schoorl, hoe dat hij supplemant op den 14 mey 1674 met Adriaen Hesis en de Symon Adriaensz. beyde regerende bur gemeesters tot Warmenhuysen is veraccoordeert om met syn eygen paerdenwagen ende gespan voir ende wegens haer dorp te gaen ten dienste van den Landen in den optocht met den heere Prince van Orangje, ende aldaer waer te nemen sodanige conditie dat hy soude werden gecommandeert mitsdat den supplemant voor yeder dagh die hy in dienste soude syn ende blyven soude genieten seven gulden welck daghgelt syn beginstant te nemen met den uyttocht ende eyndigen met syn supplemant thuyskomst. En oft quame te gebeuren (dat godt verhoede) ende men hope van neen, dat het geheelle gespan van wagen ende paerden quame achter te blyve, tselve moghten betalen met de sommevan f 100,- dogh de schade minder vallende soude selve staen tot discretie van goede mannen achtervolgens welck contract den supplemant sich inden voorscreven dienst heeft begeven ende deselve na behoren aen waren genomen van deb 13e mey tot dien 15e October als wanneer den supplemant is ontslagen geworden in de slagh van Sevett verloren hebbende syn paert ende wagen, dogh gemerekt den supplemant tot betalinge voor syn voorscreven verdiende dagh- gelden niet en aengeracken nu aengesien alle minelycke aenge- wende de voiren ende interpellatie is genootsaeckt suit adresseren aen U Edele Mogende ootmoedelycke versoecken syn appostiele op de mergine deses authorisatie omme de voorscreven Regenten ofte die nu intertyt mogen syn te mogen doen citeren ten dage by de deur- waerder te beteecken om voor U Edele Mogende te moeten compa reren, ende ter saecke voorscreven eysch te doen horen ende daer tegen te antwoorden, ene voortd te procederen eerst na rechten. dit doende In de zijkant linksboven staat: de versochte citatie wert toe gestaen ten dage by den deur- waerder te beteeckenen. Gedaen tot Hoorn 3e september 1676. Ten ordene vande Gecommittere Raden. R. van Fooreest Cultuur-historische Vereniging Scoronlo '99-20

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 3