oogstberging, bijvoorbeeld voor akkerbouwprodukten. In de loop van de tijd is het uiter lijk van de stolpen aangepast aan de bouwmode en de beschikbare bouw- materialen. Zo werden de houten wanden vervangen door stenen muren, het riet vervangen door pannendaken; werden de ramen anders ingedeeld met de komst van beter en groter glas en zie je vooral in de 19de eeuw meer en meer toepassing van gietijzer: in deuren, versieringen, hekken enzovoort. En tijden van welvaart spiegelden zich ook in exterieur en interieur: Zo lieten de Amsterdamse kooplie den die met VOC-kapitaal de Beemster drooglegden en de rijke patriciërs uit o.a. Alkmaar die in de Zijpe of de Schermer hun herenboerderij hadden, de gevels voorzien van stadse allure. De prachtige herenboerderij 'De Een hoorn' in de Beemster (1682) met zijn renaissance trapgevel is bij voorbeeld een perfecte kruising van stolp en grachtenwoning. Stolpen in Kennemerland Zo rijk zijn de stolpen van Kenne merland niet. De zandgrond was in tegenstelling tot de vette klei van de droogmakerijen schraal en de opbrengsten geringer. Opval lend in de duinstreek is het veel- vuldiger gebruik van rieten daken en de ornamentiek aan deuren, ramen, goten en hekken. Hier is de hand van de dorpstimmerman zichtbaar, de plaatselijke ambachtskunstenaar die de stolp vooral in de agrarische bloeiperio de van eind vorige eeuw tot een bouwwerk van aanzien maakte. En waar bewaard gebleven, zijn ze tot vandaag een lust voor het oog. Schoorl telt nog flink wat stolpen (en enkele andere boerderijtypen), vooral in de lintbebouwing; relatief minder in de polder. En waar Bergen maar één stolp telt met een fraaie, rondgemetselde schoorsteen, heeft Schoorl er wel acht. In het boek 'Schoorl in archi tectuur' (1984) tel ik 46 stolpboer derijen. Sindsdien zijn er zeker zeven verdwenen waarvan er zes ten prooi vielen aan de reconstruc tie van de N9. Drie stolpen werden herbouwd in 'stolpvorm' maar zonder de authentieke uitstraling en het eigen karakter. De stolp boerderij staat onder druk, ook in Schoorl. Agrarische bedrijfsvoe ring is nog maar voor een deel in dit gebouw mogelijk. Mechanisatie en schaalvergroting eisen grotere bedrijfsgebouwen. Vergeet ook niet dat niet alleen de mensen maar ook de koeien groter zijn geworden; ze zouden niet meer in de oude koestal passen. Ook in Schoorl krijgen daarom de oor spronkelijke boerderijen een ande re bestemming; vooral voor de functie van wonen en recreatie. De stolp en de Boerderijenstichting Zo'n tien jaar geleden was de situ atie voor de stolp echt alarmerend. Na bedrijfsbeëindiging werden er tientallen gesloopt. De trek naar het platteland, maar ook het groei end besef iets van waardevolle cul tuurhistorie kwijt te raken heeft het tij voor een groot deel kunnen keren. Met als voorvechter de historicus Johan Schilstra werd in 1988 de Boerderijenstichting Noord-Holland 'Vrienden van de stolp' opgericht. Om overheden en particulieren te informeren en te adviseren over het belang van het behoud van deze karakteristieke bouwwerken. In plaats van sloop en vervanging door saaie landhui zen of bungalows, draagt de stolp in belangrijke mate bij tot de iden titeit van het streekeigene. In de meeste gevallen is het van oor sprong agrarische bouwwerk ook om te vormen tot een gerieflijk woonhuis met alle hedendaagse voorzieningen, een woonhuis was de stolp ook altijd al. Een groot deel van het werk van de Boerde rijenstichting is dan ook het advi seren hoe je een ouder bouwwerk als een stolp een goede, nieuwe functie kan geven. Door een kiene indeling, gebruik van goed materi aal, het aanbrengen van isolatie, enzovoort. Of door 'vierkantsde ling' waarbij een boerderij die fors aan de maat is, gesplitst kan wor den in meer wooneenheden en dat blijkt dan in veel gevallen de red ding van de stolp. Ook over de inrichting van tuin en erf adviseert de Boerderijenstichting. In alle gevallen als maatwerk voor ieder individueel geval met als leidraad het zoveel mogelijk handhaven van de authentieke onderdelen, zowel binnen als buiten, zodat het oorspronkelijk karakter geen geweld wordt aangedaan. Geen verbouwing tot 'poenhoeves' of sprookjesachtige bouwsels die eer der in de Efteling thuishoren. Publicaties als het boek 'De stolp te kijk' en de videoband 'Stolpen van binnen en van buiten' geven inzicht in de rijke historie en de bouwgeschiedenis. Regelmatig wordt actie gevoerd om sloop of ernstige vervorming tegen te gaan. Bij de N9 was het leed al voor een groot deel geschied maar door onze actie hopen wij de resterende zes in de gemeente Bergen nog te kunnen behouden. Samen met de historische verenigingen in Noord- Holland is een inventarisatie aan de gang waarbij alle stolpen in Noord-Holland worden geregi streerd. Dat legt een nog betere basis om in te springen als er iets met stolpen dreigt mis te gaan. Per jaar verdwijnen er telkens zo'n dertig door sloop, brand of ver minking. Dat betekent een gevoe lig verlies voor de cultuurhistorie en het aanzien van de provincie. Want zonder stolpen zou Noord- Holland Noord-Holland niet meer zijn. Mart Groentjes Lid worden van de Boerderijen stichting Noord-Holland Vrienden van de stolp' en het werk steunen? Opgave aan het secretariaat: Schapenlaan 20,1862 PW Bergen (072-581 68 88, fax 072 581 68 87). Leden ontvangen driemaal per jaar de nieuwsbrief met thema nummer en kunnen voor speciaal tarief 'advies aan huis' krijgen. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo '99-20

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 18