Reactie op een opmerking In het nummer 19 van het tijd schrift van de historische vereni ging Scoronlo las ik een artikel over de grenspalen. In het verhaal viel mij een /in op: 'Opmerkelijk is dat in de originele acte sprake i* van de Hoogedele Heer Jonker Dirk van Egmond van de Nijen- burg en dat in de verdere geschrif ten wordt gesproken van Jhr. Mr. Dirk van ForrestIk kan mij voorstellen dat de auteur vanwege de voornaam Dirk wellicht op het verkeerde been word ge/et, maar het gaat inderdaad om twee ver schillende pesonen. Beiden behoorden tot het patriciaat van Alkmaar en als zodanig waren ze twee van de 'mannetjes' van mijn onderzoek naar de regenten van de steden van het Noorder kwartier. Dirk van Egmond van de \ijcn- burg was een nazaat uit een fami lie die al sedert de viftiende eeuw in het stadsbestuur van Alkmaar vertegenwoordigd was. Zij stamden vermoedelijk af van een bastaard van de adellijke fami lie Van Egmond (hoewel ze zelf liever spraken van een 'geheim huwelijk'). Eind zeventiende eeuw zaten drie Nijenburgs tegelijk in de Alkmaarse vroedschap, uit drie takken van de familie. Echter, een halve eeuw later was de familie uitgestorven! De bekende bouw heer van Hui* N'ijenburg te Heiloo, Gerard van Egmond van de N'ijenburg (1646-1712). was een zeer rijk en vooraanstaand heer die in Alkmaar en het gewest Holland veel bestuursfuncties bekleedde. Zijn aristocratische nei gingen bleken niet alleen uit de bouw van het buiten, maar ook door de aanschaf van de heerlijk heden Petten en N'olmerdan, de Egmonden. Schoorl en Camp. Van zijn zes volwassen geworden kinderen trouwden er maar twee, op latere leeftijd. Zoon Gerard stierf drie jaar na zijn huiselijk met zijn nicht, Margarotha Johanna van Egmond van de N'ijenburg, uit welk huwelijk slechts een doodge boren zoon voortkwam. Zijn jong ste zus Maria trouwde, op 45-jari- ge leftijd, ook met een neef: Dirk van Egmond van de N'ijenburg (1695-1740). vroedschap van Alk maar vanaf 1725. Dit huwelijk bleef kinderloos. Ook de zijtakken hadden geen nakomelingen, zodat bij het overlijden van Maria in 1742 het hele fortuin van de fami lie. ruim cm half miljoen, verefde op de achterneven Van Foreest. I\* familie Van Foreest was oor spronkelijk ook een Alkmaarse regentenfamilie. Eind zestiende eeuw was de familie naar Hoorn verhuisd waar zij een vooraan staande rol in hel bestuur bekleed de. De erfenis van Van Egmond van de N'ijenburg werd gedeeld door Cornells van Foreest (1704- 1761)cn zijn oom Nanmng (164*2- 1745). Laatstgenoemde kreeg de heerlijkheden Petten en N'olmer- ban. Neef Cornells werd heer van Schoorl en Camp, maar bleef in 1 loom wonen. Zijn zoon Dirk (1729-1782) vertrok naar Alkmaar en kwam aldaar in 1759 in de vroedschap. Ziedaar de beiden Dirken! Mcndr. K.WJ.M ho— jmvnuil hwofluk ««milmt Noord-IVAirvl

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 13