De biotoop Vanwaar dit begrip biotoop in een uitgave van een historische vereniging? Het Wolters' woordenboek van Koenen verteld me dat het woord 'biotoop', het milieu is waarin zekere diersoort pleegt te leven; levensgebied. Enkele jaren geleden trof ik het begrip 'biotoop' aan in een beschrijving van molenbiotoop- wachter en Schoorlaar E. Smit. Hij gebruikte dit woord voor molen biotoop, toen in 1973 werd gevreesd dat voor molens weinig ruimte overbleef, doordat Neder land werd vol gepland. Een open, ruime omgeving, vrijstaand in de wind, is voor een molen zo belang rijk, omdat een molen er letterlijk van afhankelijk is; naast het belang van de molen voor het landschap, leeft dit bouwwerk letterlijk van de wind. In een volgebouwd levensgebied rond een molen kan die niet draaien en raakt hij in verval. Hierdoor verdwijnt een schaars-aan-het-worden stuk Hollandse cultuur. De betekenis van de omgeving voor andere (beeldbepalende bouwwerken, zoals huizen, ker ken, boerderijen is ook groot, maar dan van'landschappelijk belang! Als de rangschikking van gebouw en omgeving klopt, dan kunnen ze een eenheid vormen. Een voor beeld in ons eigen gebied van 'een monument in zijn omgeving 'kan hulp bieden bij de uitleg. Welke invloed de omgeving kan hebben op het gebouw en andersom. Tijdens de zoektocht naar een goed voorbeeld voor een verhaal dat bij ieder huis-met-tuin hoort, belandde ik bij het eerste adres van de lijst genomineerden. Mijn oog was namelijk al gevallen op een opvallend wit geschilderd pand in de polder aan de Nieuweweg in Groet. Rondom het gebouw groeit enkel een bos schage aan de windzijde en is de tuin voor de rest slechts gazon. Voor een zo weinig ingerichte 'tuin' moest vast wel een reden zijn. Dit huis aan de Nieuweweg 2 werd 65 jaar geleden, in 1934 gebouwd en heeft nog steeds een moderne uitstraling terwijl deze op de monumentenlijst staat. Voor de Tweede Wereldoorlog was de wereld aan het veranderen door de industrialisatie en wijzigingen in demaatschappelijke verhoudin gen. Door de Eerste Wereldoorlog en de Russische Revolutie werd vernieuwing aangewakkerd. Deze tijd kenmerkte zich door z'n Cultuur-historische Vereniging Scoronlo '99-20

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 10