JfcyfrgM Heb je zelf wel eens brood gebakken Nee, dat is het werk van de bakker. Ieder zijn vak. Moet je verstand hebben van granen Ja, want je kunt alleen van tarwe korrels brood bakken anders rijst het deeg niet. Het vervelende is dat we niet aan de warenwet kun nen voldoen. We zijn nu bezig om zelf wat regels op te stellen zodat we alsnog meel kunnen blijven verkopen. Is er veel verschil in kwaliteit met het fabrieksmeel Het meel van de fabriek wordt warmer, het graan wordt met een vaart door 17 rollen gestuurd, geplet, ontstaat er veel wrijving en er komt gekoelde lucht overheen. Maar dat gaat toch weer ten koste van de smaak. Van wie is de molen De molen is eigendom van de gemeente Schoorl. In het begin was de gemeente er niet voor om de molen als molen in stand te houden. Men wilde het een andere functie geven. De functie van woning of restaurant of zelfs om electriciteit op te wekken. Ik heb er werkelijk voor gevochten om de molen als meelmolen in stand te houden. We moeten zuinig zijn op wat we nog hebben. Je moet de schoonheid van de molen leren zien. Kijk er naar als naar een kunstwerk, zeg ik altijd. Detail van de loper Waar komen de molenstenen oorspronkelijk vandaan De molenstenen zijn uitgevonden door de Egyptenaren ver voor Christus. Het systeem van de molensteen gaat zo: In de steen zitten gootjes en ribbels. De graan korrel krijgt iedere keer een tik als hij in het volgende gaatje valt. De molenstenen moet je regelmatig scherpen; dat heet billen. De hamer heet de bilhamer. De gootjes heten kerven, de rib bels heten balken. De eerste molens waren handmolens. Hoeveel medewerkers heb je nu Een medewerker en twee leerlin gen. En over enthousiasme heb ik niet te klagen. Wat zou je nu nog heel graag willen Ik zou het fantastisch vinden als er andere mensen dan alleen de toe risten naar de molen zouden komen. Het is een Schoorls bezit waar men best trots op kan zijn. We tonen de molen met plezier. Wat drijft je om er zoveel tijd in te steken In de eerste plaats die techniek waarvan je zo mooi kunt zien hoe het werkt. Het is een genot dat te zien. Dan vind ik de geschiedenis die er aan vastzit boeiend. Verder denk ik dat ik zinvol bezig ben doordat deze monumenten het besef van onze positie in de geschiedenis gaande houden. Een mens is geen object maar maakt deel uit van een geschiedenis die door de cultuur wordt gestuurd. Op 6 maart kreeg Tom een onder scheiding van de stichting Vernuft en Volharding uitgereiktDeze prijs werd hem overhandigd op de jaarlijkse vergadering van de ver eniging Hollandse Molen. Volgens ons heeft hij die volledig verdiend. Carrie Laan Cultuur historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 9