Tom Bos, de vrijwillige molenaar van de Kijkduin Ondanks het kleine kacheltje was het ijskoud in de nieuwe kelder in de molenEn hij liet de deur maar gewoon open staan. We vernikkelden van de kou, maar hij gaf geen krimp. Hij toonde de ware aard van de doorzetter, deze vrijwillige molenaar Tom Bos. jff&jfrghi. Vanaf 1590 heeft de molen bijge dragen aan de bloei van de Gouden Eeuw voor het maken van schepen. Hij was nodig die in een vlot tempo te maken. De uitvin ding van de stoommachine onge veer 1880, luidde de ondergang van de molen in. Hoe hard moet het waaien om de molen te laten malen? Dat ligt eraan, minstens wind kracht 5. Zonder bomen of bebou wing windkracht 2. De bomen veroorzaken windstoten of val winden dus moet je eerder stop pen. Een molen hoort op de ruim te te staan. De molen Kijkduin beantwoordt niet aan de normen van de Hollandse molen. De molen staat verstopt. Het mooiste is natuurlijk als je hem van verre al ziet staan. Wat is het unieke van een molen Hoe word je vrijwillige molenaar Eerst een opleiding die tot twee jaar duurtDe lesstof wordt je verteld en voorgedaan en daarbij heb je nog een theorieboek. Na 50 lesuren nemen drie mentoren een proefwerk af. De lessen worden Het unieke van de molen is de krukas. Deze kan een draaiende beweging omzetten in een heen en weer gaande beweging. In 1595 vond Cornelis Cornelis Zn van Uitgeest de krukas uit. De eerste molens werden daarom ook gebruikt om hout te zagen. In 1610 stonden er alleen al in het huidige Holland al 65 molens. Ik zie het zo: het handgereedschap wordt niet meer door de mens bediend maar het gaat automatisch. De wind of de waterkracht tot het automatisch werken van het gereedschap. Tom Bos is geboren in Arnhem in 1930, in februari, en verhuisde in 1950 met zijn ouders naar Alkmaar. Hij studeerde bouwkun de in Groningen, hij werkte bij het architectenbureau Duintjen in Amsterdam. Hij heeft twee kinde ren en drie kleinkinderen. Sinds 1990 woont hij met zijn vrouw aan de Damweg in Schoorldam. gegeven door gastgevende mole naars. Zelf ben ik begonnen als vrijwilliger bij Arie Berkhout op de molen Het Rode Hert in Oudorp. In 1972 heb ik examen gedaan en ik ben toen zelf les gaan geven. De theorielessen in het BSG De Bergense Scholengemeenschap in Bergen. De toenmalige directeur wilde graag molenaar worden. Ik heb toen met hem een overeenkomst gesloten: jij krijg les maar in jouw school. Vanaf die tijd heb ik daar acht jaar in die school les gege ven. Nu zijn er geen leraren meer maar alleen gastgevende mole naars. Een gastgevende molenaar is een beroeps of vrijwillige mole naar die bij het gilde staat geregi streerd; dat is een lijst van zovn twintig mensen. Je gaat daar als leerling naar toe; je heb je theorie- boek en je maak je 50 uren vol. Daarna doe je je examen. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 8