Fort, Fortvlak en Fortblink Siirct. Het woord "fort" in de Schoorlse duinen stamt niet uit de Tweede Wereldoorlog, zelfs niet uit de Eerste maar uit de vorige eeuw. De geschiedenis van het Fort en de namen Fortvlak en Fortblink. •o In Z foJm 'T BESTE ADRES voor Kruidenierswaren, Comestibles en fijne Vleeschwaren. Schrijf' behoeften en Ansichtkaarten. Wijnen en Likeuren. Chocolade, Biscuits, fijne Drups cnx. DAGELIJKS HOOREN EN BEZORGEN M. VAN TEULINGEN, v.h. Wed. P. Duin, Heerewefl, Tel. 17, Schoor! Tweemaal is in Scoronlo een bij drage verschenen over namen in het duingebied van Staatsbosbeheer en wel van Henk Snip en Kees van der Zei. Beide noemen namen van paden, paad jes en wegen die eigenlijk nergens aangegeven staan in het Schoorls Duingebied. (advertentie) Zoals drie namen in ons duinge bied die misschien dan ook niet bij een ieder bekend zijn: het Fort, het Fortvlak en de Fortblink. Wel komt van deze drie namen er nog één voor op de huidige WV kaart. We spreken dan over de Fortblink. De WV kaart die in april 1992 in ons blad is afgedrukt, geeft alle drie namen waar het woord fort in voorkomt. Waar komen deze aan "Fort" gerelateer de namen vandaan? BLINKEN EN VLAKKEN Een blink is origineel een onbe groeide, witte duintop die ook vaak nol wordt genoemd. Volgens Zeiler is dit niet juist. Het verschil bestaat volgens hem hierin dat nollen lage duintjes buiten het eigenlijke duingebied zijn. Momenteel zijn er nog maar wei nig Blinken of Blinkerds, de meeste zijn nu begroeid. Door de bebossing van ruwweg de laatste honderd jaar is het landschap zodanig veranderd dat de naam geving op dit punt veelal niet meer correct is. Alleen vlak bij het strand is de naamgeving nog juist omdat daar immers nauwelijks begroeiing mogelijk is. Wat nollen en blinkerds gemeen hebben is dat zij hogere punten in het duinlandschap zijn, uitstekend boven de vlakten, velden en val leien. Deze vlakten op hun beurt werden wonderwel op oudere kaarten vaak als enige bij name genoemd, dit in tegenstelling tot de hogere punten. De reden kan zijn dat in het dynamisch land schap gevormd door de duinen, de vaak vochtige vlakten beter "op hun plaats bleven". Op de kaart van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West- Friesland, herzien in 1745, zien we dan ook uitsluitend vermeldin gen van velden: Achter Veldt, de Fuyck, Spijcker Veldt, Het Bontje, het Voor Veldt, het Harger Veldt en het Oude Swarte Veldt. Als je deze kaart vergelijkt met heden daagse kaarten dan blijkt het Achter Veldt zich uit te strekken van de gemeentegrens van Bergen tot ongeveer het huidige Tafelvlak Cultuur-historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 3