c - nre^rdi Serf zé*; AMi/e i4 Oisdorn jioJm* yr Over deze rijke geschiedenis had den in het begin van de jaren tach tig drie mannen contact met elkaar (2). Henk Schoorl, publicist van historische en historisch-geografi- sche artikelen, Johan Schilstra, leraar en publicist over de lokale geschiedenis en Guus Ris, dijk graaf van het toenmalige Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier. Zij luisterden naar eikaars verhan delingen en naar elkaar. Zij hiel den hun kennis van het verleden tegen de huidige situaties en raak ten geinspireerd om de geschiede nis van de dijk vorm te geven in eenvoudige jaaruitgaven. Mevrouw Schilstra, zo luidt het verhaal, verzon toen de construc tie van een Kring van Vrienden. Henk Schoorl gaf in 1981 de offi ciële aftrap voor de Vrienden kring met het cahier "Petten en de Hondsbossche zeewering in kaart, beeld en reconstructie 1466 - 1614". Later, in 1988, publiceerde Schoorl het cahier "Kustgenese - kust genezen (zevende uitga ve), dat handelde over de vraag hoe de erosie van de Noordhol landse kust op natuurlijke wijze om te buigen. Dijkgraaf Ris begreep het belang van de publi catie en zorgde voor verspreiding onder deskundigen. Inmiddels zijn er veertien uitga ven ofwel cahiers verzorgd. Iets meer dan een jaar geleden zijn Schoorl en Schilstra beiden op gevorderde leeftijd overleden. Tot het laatst hebben ze vaart en kwa liteit gegeven aan de Kring. De laatste uitgave werd omgezet in een eerbetoon aan Henk Schoorl "Dr. Schoorl, Spoorzoeker der Sedimenten", waarin ondermeer een completering van zijn biblio grafie werd opgenomen. De ande re auteurs die een cahier hebben verzorgd zijn J.J. Schilstra, E.RJ. de Mulder, Cor Eijerman, A. Schermer, Will Conijn en Wil Jansen, Doekes Bakker, Herman Lambooij, J.T. Bremer, Jan Bruin en Jan van de Werff en D. Aten en M. Nieuwjaar. Een opmerkelijke uitgave is die over de Engelandvaarders die vanaf de Hondsbossche in oorlogstijd de oversteek waagden. Op de erebe graafplaats te Loenen (Gelderland) staan de namen vermeld van degene die zijn omgekomen en waarvan een flink aantal van de dijk zijn vertrokken. Voor de gemeente Schoorl heeft Arie Schermer de relatie van de mens en het landschap achter de zeewering beschreven. Hij beschrijft de vroege activiteiten van de mens in de Hargerpolder en de Groeter - en Grootdammer- polder. Hij laat zien wat daar nog van over is. Deze uitgave is van 1985. Te constateren valt dat sinds dat jaar er meer veranderingen in die polders zijn dan in de eeuwen daarvoor. Met een zekere wijsheid prijst Schermer de publicaties van de Vriendenkring die hebben gemaakt dat "veel gebeurtenissen over het wel en wee van de techni sche werken beter bekend zijn geworden en vooral nauwkeuriger zijn ontdaan van vroegere ondui delijkheden en misvattingen" Bij het doorbladeren van de uitga ven stijgt onwillekeurig de waar dering voor de mensen die deze Vriendenkring gaande houden op zo'n hoog en voor ieder toeganke lijk niveau. B.A. van Dijk (1) Aan Zee, Verhalen en gedichten verzameld door Kees de Bakker, Uitgeverij Conserve, Schoorl, 1998 (2) Uit de veertiende uitgave Kring van 'Vrienden van de Hondsbossche' 1998, 'dr.Henk Schoorl Spoorzoeker der Sedimenten' naar het gelijknamige artikel 1, van Willem Messchaert, dat in deze alinea soms letterlijk geci teerd wordt. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 15