see, Sfojf'gfn df6</y« Oi^dem V "t? O." 1 4(3 j Efl i» i^-rn-c gevierendeelde wapen van de Nassaus met als hartschild het wapen van Bergen. Aan de noord zijde heeft de grenspaal het wapen van de familie Van Foreest, in dit geval alleen het schild van Jhr.Mr. Dirk van Foreest met het wapen van Schoorl; de staande leeuw. Wat was de reden dat men zo pre cies de nieuwe grenzen wilde vast stellen? In de eerste plaats werd deze grens nu doorgetrokken tot aan het strand. Daar was natuurlijk in die tijd niet veel te beleven behalve bij storm. Dan werd de strandvonderij belangrijk. De Heren van de beide dorpen waren ook strandvonder en dat betekende bij aanspoelingen en strandingen een behoorlijk geldelijk voordeel. Ten tweede bezaten zij in hun gebied het jachtrecht. Dit was een heerlijk recht dat in 1795 werd afgeschaft. Over dit onderwerp zijn veel processen gevoerd. Soms ston den de bazen elkaar naar het leven en menig jachthond heeft het lood je gelegd. Als voorbeeld kan die nen Teun de Jager. Het verhaal ver teld dat hij in het grensvlak een koppel patrijzen "opdoet" die daarna neer strijken op Bergens gebied. Hij besluit conflicten te vermijden en het leven van zijn hond niet te ris keren door de achtervolging maar te staken. Het derde punt was dat de Heer van Bergen de hoge juris dictie bezat en de Heer van Schoorl de lage. De hoge jurisdictie hield ondermeer in dat ook halsmisdrij ven mochten worden berecht. Met lage jurisdictie voornamelijk zake lijke geschillen. Het was dus zaak die grens goed vast te leggen. De oude Schoorlaars kennen de plek bij de grenspaal als "de halve galg", ook wel "de Eeuwige Bocht" genoemd. Volgens Goetsch stond hier een halve galg als afschrikkend voorbeeld voor land lopers en meer van dat gespuis. Het was geen terechtstellingsgalg. Als we de veldnamen raadplegen lag er aan de oostzijde van de Duinweg tegenover deze plek een perceel dat "de Dubbele Galg" heette. Op Bergens grondgebied stond daar de tentoonstellingsgalg van Bergen. Na een terechtstelling in Bergen (hoge rechtsmacht) werd het lichaam zonder enig respect naar deze galg gesleept en daaraan opgehangen. Deze lichamen bleven daar hangen tot ze nagenoeg vergaan waren "de vogelen des hemels ten prooije gelaten en tot afschrick van het algemeen". K. v. Lienen BRONNEN De Speelwagen, 6e jrg. Nr. 9 en 10, 1957, mr J. Belonje Galgebergen en Galgevelden, Dr. H.C. Jelgersma, Zutphen 1978 Straffen door de eeuwen heen, mr H. Steensma, Den Haag 1982 Regionaal archief Alkmaar, Oud archief Schoorl, nr. 20 Illustratie uit Straffen door de eeuwen heen. Bijlage i Limietsbeschrijvinge tusschen de Schoorlder en Berger duijnen gedaan ende vernieuwt den 28' november 1732, ten overstaan van de Hoogwelgeboren Heer Graaff Willenvvan Nassouw vrij heer der vrije heerlijkheijt Bergen in Kennemerlandt etc: etc: etc: ter eene, ende de hoogEd: Heer Jonker. Dirk van Egmond van de Nijenburg heere van Schoorl en Camp etc: etc: ter andere zijde: ondergesz: Anthony de Lange Schout van Bergen en Teunis Vader geadmitteerde Landmeter tot Schoorl in manieren als volgt. Eerstelijk een paal staande aan de Heere Weg aan de hoek van de banheijning- laan raijende gelijk met de sloot ten noorden van de voorsz: Laan sulx dat de gemelte sloot is blijvende onder de banne van Schoorl en de banheijninglaan onder de banne van Bergen, sijnde de voorsz: paal aan de eene zijde geteïjkent met een roode Leeuw; wesende dit de eerste paal welke op de voorsz: Limiet- scheijdinge Staat. Van dese eerste paal duijnwaards ingegaan ter Lengte van hondert en drie roeden raijende van 't west na 't zuijden zeven grade ende aldaar de tweede paal gestelt, uijt welke Linie 't geregt van bergen winkelregt te meten Staat agt roeden negen voeten, alles rijnlandse maat. Van de voorsz. tweede paal dwars door duijn geraijt tot aan Zee toe Oost ende West vier grade na 't Zuijden ende in deselve linie de derde paal tusschen de Noorduijnen en de Scheijdblenk. Vervolgens in de voorsz: Linie de derde paal gestelt een weijning beoosten de voorsz: Scheijdblenk. Wijders in de voorsz: Linie de vierde paal gestelt aan den voet van de voorsz: Scheijdblenk, ten Westen deselve. Vervolgens in de voorsz: Linie de vijfde paal gestelt aan 't oosteijnde van de greppel, voor desen in sekere vlakte van de bovengenoemde Limietscheijdinge gegraven. Ende aan 't West eijnde van de selve greppel mede een paal gestelt sijnde de seste paal. Nog in de meer gemelte Linie de zevende paal gestelt een weijnig beoosten de Zeeduijnen. Eijndelijk de agste paal gestelt in de voorsz: linie aan de Zeestrandt, makende alsoo dese 2e. 3e. 4e. se 7e en agste palen een regte linie dienende tot scheijdinge van de voorsz: duijnen en Zeevonderijen op de strandt, met welke palen deselve Limietscheijdinge van de BanheijningLaan af tot in Zee toe is gedaan. Aldus gedaan den 28' November 1732 en ten oirconde getekent T. Vader. Cultuur-historische Vereniging Scoronlo

Scoronlo: uitgave van de cultuurhistorische vereniging Scoronlo | 1999 | | pagina 13